pielęgnacja, uprawa, opinie, forum
Wróć   pielęgnacja, uprawa, opinie, forum > SOS dla kwiatów > Choroby

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 01-19-2011, 14:01   #1
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,215
Domyślnie Rizoktonioza
[foto]http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz/zdjecia/choroby/10.a.m.jpg[/foto] Rizoktonioza to choroba, która najczęściej atakuje bluszcze, prócz nich aglonemie, cissusy, chryzantemy, peperomie, scindapsusy, filodendrony. Powoduje ją infekcja grzybem Rhizoctonia solani.


Jakie sa objawy? Rośliny zaatakowane przez ową chorobę przestają rosnąć, do tego więdną, w rezultacie też zamierają. W miejscu styku pędu z podłożem pojawia się nekroza, która z czasem się powiększa.


Jeśli pogoda sprzyja rozwijaniu się chorób grzybowych (ulewne, kilkudniowe deszcze) to może pojawić się także grzybnia na tkankach roślin, która będzie miała brązowy kolor.


Jeśli zaatakowaną rośliną jest chociażby scindapsus, to dodatkowo mogą pojawiać się czarne plamy, u peperomii będą to natomiast jasnobrązowe nacieki.


Zaatakowane rośliny należy spisać na straty, zniszczyć je. Zdrowe natomiast dla spokoju ducha zawsze można opryskać preparatami ekologicznymi takimi jak chociażby Biczos BR.


Warto zadbać także o rośliny, które znajdowały się w pobliżu okazów zainfekowanych. Profilaktycznie można je podlać jednym z fungicydów, na przykład: Dithane NeoTec 75 WG czy Topsinem M70 WP.


Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-02-2019, 15:16   #2
Junior Member
 
Zarejestrowany: Apr 2019
Postów: 1
Domyślnie
Trochę szkoda że tak mało osób ten wątek interesuje.Nie podoba mi się to.

_________________________________________________
polo producent
andrzej4 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
choroby roślin, nekroza, rizoktonioza, zaatakowane bluszcze

Narzędzia wątku
Wygląd