pielęgnacja, uprawa, opinie, forum
Wróć   pielęgnacja, uprawa, opinie, forum > SOS dla kwiatów > Choroby

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 02-07-2011, 14:48   #1
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,217
Domyślnie Parch jabłoni
[foto]http://choroby-szkodniki.pl/wp-content/uploads/2010/05/parch-jabloni-120x120.jpg[/foto] Parch jabłoni to choroba grzybowa, która atakuje naziemne części jabłoni. Można ją rozpoznać, bowiem objawy widoczne sa na liściach oraz owocach. Ponadto pojawiają się także na ogonkach liściowych, kwiatach, szypułkach owoców, a także pędach i pakach.


Parcha jabłoni powoduje grzyb Venturia inaequalis. Na liściach oraz owocach pojawiają się ciemne, oliwkowe plamy o okrągłym kształcie. Zaatakowane owoce są niewielkie, często także zniekształcone. Nie zaleca się ich jedzenia. Grzyby powodują także zgniliznę owoców. Niekiedy najsilniej porażone jabłka - opadają.


Grzyb Venturia inaequalis zimuje w opadłych, porażonych liściach. Należy go zwalczać chemicznie, chociaż oczywiście zaleca się usuwanie i niszczenie porażonych roślin. Jest to ważne, bowiem tym sposobem ogranicza się możliwość ponownego zakażenia wiosną.


Opryski chemiczne powinno się wykonywać w fazie ukazywania się liści. Do oprysków wczesnych można zastosować Sillit 65 WP lub Score 250 EC, do tych późniejszych na przykład Kaptan 50 WP.


Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
choroby atakujące jabłonie, choroby drzew owocowych, choroby grzybowe, parch jabłoni

Narzędzia wątku
Wygląd


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Parch brzoskwini Patrycja Choroby 0 02-07-2011 13:50

RANKING STRON INTERNETOWYCH,darmowe statystyki,fajne i ciekawe strony