pielęgnacja, uprawa, opinie, forum

pielęgnacja, uprawa, opinie, forum (http://www.kwiatyl.pl/)
-   Czarnuszka (http://www.kwiatyl.pl/czarnuszka/)
-   -   Czarnuszka siewna (http://www.kwiatyl.pl/czarnuszka/203-czarnuszka-siewna.html)

Patrycja 03-11-2010 10:41

Czarnuszka siewna
 
Nigella sativa, czarna kolendra, czy czarnuszka ogrodowa - pochodzi z Azji południowo-zachodniej i jest jednoroczną rośliną ogrodową.

Na sztywnej łodydze, wznoszącej się na około 40 cm wysokości zakwitają biało-błękitne kwiaty. Owocem jest mieszek, który zawiera czarne nasiona (dojrzewają we wrześniu) o gorzkim, korzennym smaku. Mają one też bardzo charakterystyczny zapach, bowiem zawierają garbniki, saponiny, tłuszcze, olejki eteryczne.

Jej nasiona używane są jako dodatek do przetworów warzywnych, pieczywa, produkcji olejku eterycznego. Ma zastosowanie także w przemyśle farmaceutycznym, gdzie jest składnikiem leków moczopędnych, stosowanych w dolegliwościach żołądkowych.

Czarnuszka siewna używana była jako przyprawa już w czasach starożytnych. Niestety w Polsce nie należy do najpopularniejszych, jednakże znajduje zastosowanie w domowej kuchni, na przykład jako przyprawa do marynat, mięs, czy też ogórków kiszonych.

ogrodniczka 02-17-2012 11:53

4 załącznik(i)
Tyle się naczytałam dobrego o tej czarnuszce, że postanowilam sprawdzic jak wygląda i byłam mile zaskoczona jej pieknymi kwiatami. Nie dość, że czarnuszka siewna przydaje się w kuchni, to jeszcze całkiem ładnie (muszę przyznać) wygląda jako roślina ogrodowa. Kto wie, może się skusze na jej wysianie z nasion w tym roku:)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:54.

Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.