pielęgnacja, uprawa, opinie, forum
Wróć   pielęgnacja, uprawa, opinie, forum > Kwiaty - ogród, dom, taras, balkon > Dom > Figowiec beniamiński

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 09-02-2009, 17:41   #1
Ola
Junior Member
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Postów: 10
Domyślnie Figowiec beniamiński
[foto]http://www.wymarzonyogrod.pl/pliki/portrety_roslin/398/398.jpeg[/foto]Figowiec beniamiński (Ficus benjamina) jest rośliną stale zieloną i niezwykle dekoracyjną. Nawet jeśli pokojowy ulubieniec osiągnie wysokość kilku metrów – nie przytłacza swym wyglądem i harmonizuje z resztą otoczenia.

Temperatura i światło
Figowiec najlepiej czuje się stojąc w jasnym miejscu. Jeżeli jest ustawiony w ciemniejszym miejscu, wówczas zaczyna zrzucać liście, dlatego w takim przypadku dobrze jest stosować sztuczne oświetlenie (specjalnie przeznaczone dla roślin doniczkowych). Optymalna temperatura latem to 20-25°C, natomiast zimą nie powinna spaść poniżej 17°C. Roślinie nie zaszkodzi czasowy wzrost temperatury - nawet do 30°C, o ile nie stoi ona w słońcu.


Podlewanie i nawożenie
W okresie wzrostu figowca należy podlewać obficie. Ziemia wokół korzeni nie może być sucha, z kolei w podstawce pod doniczką nie może zostawać woda. Latem roślinę podlewamy obficiej, a kiedy temperatura dochodzi do 30°C liście należy dokładnie spryskiwać letnią wodą. Zasilamy nawozem płynnym co dwa tygodnie. W okresie spoczynku (od grudnia do stycznia) nie zasilamy rośliny nawozem i ograniczamy podlewanie. Jeżeli fikus stoi w sztucznym świetle wówczas wymaga nawożenia, ale zmniejszoną dawką, tj. około 1/3 normalnej.

Podłoże i przesadzanie
Dla fikusa stosuje się zwykłą ziemię do kwiatów. Po okresie spoczynku wegetacyjnego czyli na wiosnę fikusa należy przesadzić, jeżeli jednak roślina dobrze rośnie - nie jest konieczne przesadzanie co roku. Dużym okazom wymienia się jedynie górną warstwę ziemi.

Przycinanie
Kiedy uznamy, że figowiec osiągnął oczekiwaną wysokość, pęd wierzchołkowy należy przyciąć. Ranę powstałą po przycięciu można posypać węglem drzewnym (tym samym powstrzyma się wyciek soku). Odcinając starsze pędy stymuluje się przyrost nowych. W mieszkaniach o standardowej wysokości pięknie będzie się prezentował figowiec niższy, ale o bardziej pełnym kształcie.

Rozmnażanie
Najprostszym sposobem jest odcięcie młodych pędów z bocznych lub górnych gałązek. Najlepszym okresem na rozmnażanie jest wiosna. Sadzonki o długości 8-10 cm odcina się powyżej parzystych liści. Po usunięciu najniższych liści należy roślinę zasadzić w ziemi torfowej zmieszanej z piaskiem. Wskazane jest również użycie stymulatora wzrostu. Taką sadzonkę dobrze jest umieścić na parapecie nad kaloryferem, ponieważ ciepło od spodu doniczki również stymuluje ukorzenianie.

Pielęgnacja
Osiadający na liściach kurz, a także osad z wody może spowodować zmatowienie ich powierzchni. Liście najlepiej myć destylowaną wodą, można też stosować środek do nabłyszczania liści. Z domowych sposobów skuteczne jest odtłuszczone mleko, które nadaje liściom połysk.

Gdy kwiaty chorują
Opadanie liści – przyczyną może być niedostatek światła lub wilgoci. Z kolei zimą taki sam efekt może dać nadmierne podlewanie.
Brązowe lub żółte plamy na liściach – powodują przędziorki, żerujące na dolnej stronie liścia. Lekarstwem będzie usunięcie zaatakowanych liści i spryskanie rośliny insektycydem, który będzie zawierał pyrethrum.

Wciornastki i wełnowce również mogą zaatakować figowca beniamińskiego. Wciornastki powodują powstawanie żółtych, a potem srebrzystych plam, natomiast wełnowce zostawiają watowatą powłokę na liściach. Szkodniki należy szybko usunąć domowym sposobem, czyli wacikiem bawełnianym namoczonym w spirytusie – jeżeli to nie pomoże należy sięgnąć po preparaty chemiczne.Ostatnio edytowane przez Patrycja ; 02-09-2010 o 13:51
Ola jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-03-2010, 09:37   #2
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,215
Domyślnie
Jest to jeden z moich ulubionych kwiatów domowych. Nie wymaga ani dużo doglądania, ani pielęgnacji. Przy tym pięknie rośnie i prezentuje się w salonie. Polecam szczególnie osobom, które cierpią na brak czasu, nie chcą poświęcać go zbyt wiele żadnej roślinie, natomiast bardzo chcą cieszyć się widokiem ładnego kwiatka w danym pomieszczeniu

Ostatnio edytowane przez Patrycja ; 06-29-2012 o 10:24
Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
ficus benjamina, figowiec beniamiński, fikus

« - | - »
Narzędzia wątku
Wygląd