pielęgnacja, uprawa, opinie, forum
Wróć   pielęgnacja, uprawa, opinie, forum > Kwiaty - ogród, dom, taras, balkon > Dom > Filodendron

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 09-14-2009, 11:23   #1
Ola
Junior Member
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Postów: 10
Domyślnie Filodendron - niewymagająca roślina
(Philodendron scandens) jest jedną z najodporniejszych roślin ozdobnych. Roślina ta nieustannie się rozwija i z czasem może osiągnąć ogromne rozmiary (wzrost można zahamować poprzez przycięcie pędów). Ojczyzną filodendrona pnącego jest Jamajka. Jego ozdobą są małe, ciemne liście w kształcie serca. Ciekawostką jest, iż z wiekiem liście mogą zmienić kształt do tego stopnia, że trudno jest rozpoznać roślinę, którą się pierwotnie uprawiało. Spokrewnione gatunki z filodendronem pnącym występują w Ameryce Południowej, np. Philodendron erubescens z Kolumbii ma zielonawo-czerwony pieniek (jako młoda roślina), z czasem pieniek robi się szary. Młode liście zanim się rozwiną okryte są różowymi przylistkami. Innym ciekawym gatunkiem jest wywodzący się z Meksyku Philodendron tuxtlanum, który wygląda jak mieszaniec obu gatunków, czyli ciemnozielony kolor liści pochodzi od P.scandens, a podłużny i spiczasty kształt od P. erubescens. Filodendron pnący jest rośliną bardzo odporną, jednak aby cieszyć się urodą liści trzeba spełnić kilka warunków.

ŚWIATŁO I TEMPERATURA
Rośliny nie należy wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepszym miejscem do uprawy jest jasne lub półcieniste stanowisko, chronione przed przeciągami. Filodendron przez cały rok dobrze znosi temperaturę pokojową.

PODLEWANIE I NAWOŻENIE
Filodendron nie lubi wody prosto z kranu (woda musi być zmiękczona). W okresie letnim roślina wymaga regularnego i obfitego podlewania. Zasila się ją co dwa tygodnie nawozem dodanym do wody. Zimą podlewanie należy ograniczyć, nawozić tylko raz w miesiącu.

PODŁOŻE I PRZESADZANIE
Młode filodendrony przesadza się wiosną, starsze okazy co kilka lat do doniczek wypełnionych bogatą w składniki odżywcze ziemią. Warto ułożyć na dnie doniczki grubą warstwę drenażu, np. ze żwiru i dopiero wtedy wsypać do doniczki gotową mieszankę ziemi.

WIELKOŚĆ, PRZYCINANIE
Filodendron może osiągnąć gigantyczne rozmiary. Z biegiem lat zwiększają się jego liście. Metrowe pędy gatunków pnących wymagają podpory. Zbyt długie pędy można przyciąć, pamiętając, iż najlepszą porą na takie zabiegi jest koniec okresu wzrostu.

OTOCZENIE, USTAWIENIE
Już w momencie kupna rośliny należy pamiętać, iż filodendron pnący potrzebuje dużo miejsca. Podporą dla pędów może być zgięty w pałąk drut lub palik owinięty mchem. Palik można zrobić samemu - należy go owinąć mchem i przymocować drutem owiniętym folią. Ważne jest codzienne zraszanie mchu.

ROZMNAŻANIE
Najprostszą metodą jest rozmnażanie z sadzonek wierzchołkowych, które dobrze ukorzeniają się w wodzie. Filodendrona można również rozmnażać z sadzonek liściowych lub z nasion.

GDY KWIATY CHORUJĄ
Roślina nie rośnie - przyczyną może być chłodne stanowisko lub nieodpowiednia ilość substancji odżywczych.
Żółknięcie i opadanie liści - taką reakcję rośliny może spowodować zbyt wilgotna ziemia (przed kolejnym podlaniem ziemia powinna dobrze przeschnąć).
Blade liście pokryte brązowymi plamami - takie objawy powoduje ustawienie filodendrona w zbyt słonecznym miejscu. W miarę szybko należy przenieść roślinę w cieniste miejsce.
Liście bezwładnie zwisają w dół - to znak, że roślinie brakuje wody. Szczególnie latem filodendron wymaga obfitego podlewania, nie można jednak dopuścić do zalania korzeni.Ostatnio edytowane przez Patrycja ; 02-21-2012 o 13:35
Ola jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-26-2010, 12:15   #2
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,217
Domyślnie
Filodendrony to kwiaty, które bardzo szybko przystosowały się do naszych warunków. Doskonale nadają się do uprawy w domu. Nie przysparzają większych problemów w pielęgnacji. Są niezwykle ozdobne. Warto zastosować się do rad zawartych w artykule, dzięki nim mój okaz stał się jeszcze piękniejszy

Ostatnio edytowane przez Patrycja ; 02-21-2012 o 13:35
Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-21-2012, 14:12   #3
Member
 
Zarejestrowany: Jan 2012
Postów: 82
Domyślnie
Filodendron ma piękne duże liście. Bardzo żałuję, że nigdy w rzeczywistości nie udało mi się zobaczyć go kwitnącego. Kwitnące filodendrony z pewnością wyglądają zjawiskowo. A tymczasem oglądam je najczęściej w kwiaciarniach, bo niestety w domu filodendrona nie posiadam.
Miniaturka załącznika (kliknij aby powiększyć)
filodendron-niewymagaj-ca-ro-lina-filodendron.jpg   filodendron-niewymagaj-ca-ro-lina-filodendron-niewymagaj-ca-ro-lina.jpg   filodendron-niewymagaj-ca-ro-lina-filodendrony.jpg   filodendron-niewymagaj-ca-ro-lina-kwitn-cy-filodendron.jpg   filodendron-niewymagaj-ca-ro-lina-niewymagaj-cy-filodendron.jpg  

Cebulka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
fikus, filodendron, filodendron pnący

« - | - »
Narzędzia wątku
Wygląd


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Co to za roślina? nelowa Jaka to roślinka? 2 03-13-2011 22:25
Jaka sie nazywa ta roślina Pekus Jaka to roślinka? 1 07-26-2010 11:45
Co to za roślina? vela44 Jaka to roślinka? 10 07-12-2010 08:29

RANKING STRON INTERNETOWYCH,darmowe statystyki,fajne i ciekawe strony