pielęgnacja, uprawa, opinie, forum

pielęgnacja, uprawa, opinie, forum (http://www.kwiatyl.pl/)
-   Iglaki (http://www.kwiatyl.pl/iglaki/)
-   -   Jałowiec pospolity (http://www.kwiatyl.pl/iglaki/296-ja-owiec-pospolity.html)

Patrycja 03-29-2010 12:28

Jałowiec pospolity
 
W przydomowych ogrodach hodowane są zazwyczaj krzewy jałowca, które osiągają do 3 metrów wysokości. Oczywiście w naturze występują on także jako drzewo pokaźnych rozmiarów.

Ozdobą są nie tylko igły o nasyconym, zielonym kolorze, ale i kwiaty (choć niektórzy twierdzą, że są one niepozorne, nie dodają jałowcowi żadnego uroku), które pojawiają się na przełomie kwietnia i maja. Co ciekawe ma on bardzo przyjemny, żywiczny zapach.

Jałowiec pospolity nie jest krzewem wymagającym. Dobrze rośnie zarówno na słońcu, jak i w półcieniu. Preferuje glebę żyzną, ale przyjmie się w każdej. Warto zadbać tylko o odpowiedni (kwaśny) jej odczyn. Pielęgnacja polega na regularnym podlewaniu, szczególnie przez kilka pierwszych tygodni po posadzeniu, nawożeniu, sprawdzaniu czy aby na pewno nasz jałowiec nie spodobał się żadnym szkodnikom lub nie zaatakowała go żadna choroba. Do tego trzeba myśleć perspektywicznie, starsze niż roczne okazy regularnie podcinać, formować.

Jałowca nie musimy kupować jako kilkumiesięcznego krzewu, możemy wyhodować go z nasion. Ciekawostką jest, że ma on znaczenie lecznicze. Szyszkojagody działają moczopędnie, olejek lotny uzyskiwany z jałowca pospolitego pobudza czynność nerek. Wysuszone owoce jałowca używane są jako przyprawa, bowiem pobudzają apetyt.

Zbyszek 01-19-2012 11:51

1 załącznik(i)
Takiego jałowca miałeś w swoim dawnym mieskzaniu, stał w donicy na tarasie i byl sporych rozmiarow. Zastanawiam sie nad kupnem jalowcow i owszem, jednakze tych plożących się, bowiem wówczas jest mniejszy problem z ich przycinaniem. Jak tamtego chciałem ladnie poprzycinać to zaczął być brązowy, ale słyszałem, że taki już jest problem z tymi krzewami, że często chorują. A jeśli nie jałowiec pospolity to co mi polecacie? Zamierzam wiosną zasadzić coś w moim nowym ogrodzie i nie wiem jeszcze na co się zdecyduję. Pozdrawiam


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:36.

Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.