pielęgnacja, uprawa, opinie, forum
Wróć   pielęgnacja, uprawa, opinie, forum > Porady > Jak dbać o ogród...?

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 04-14-2011, 09:20   #1
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,215
Domyślnie Żwirowe rabaty
[foto]http://www.portalflorystyczny.pl/images/ogrod_poradnik/27.jpg[/foto] Są materiały, które z powodzeniem można wykorzystywać na ogrodzie. Należy do nich chociażby żwir, dzięki któremu nasz ogród będzie wyglądał niepowtarzalnie, niebanalnie. Żwir jest dostępny w wielu kolorach. Dlatego też zamiast kory rabaty można wysypać właśnie żwirem.


Najczęściej w przydomowych ogródkach wykorzystuje się jasny żwir, który podkreśla piękno roślin. Dzięki niemu rabata, ogród prezentuje się schludnie i elegancko. Nadaje on rabatom charakter ogrodu japońskiego. Sprawdza się zarówno w miejscach bardzo nasłonecznionych, jak i cienistych.


Co ciekawe, żwir na rabacie sprawia, że woda wyparowuje z gleby w mniejszej ilości. Dzięki temu nie trzeba roślin tak często podlewać. Dzięki żwirowi utrudniony jest wzrost chwastów. Pod nim łatwiej jest ukryć kable, które rozprowadzają prąd do lampek w ogrodzie.


Jeśli rośliny już są nasadzone, wówczas żwir należy stosować jak każdy inny materiał ściółkowy, rozsypać niczym korę pomiędzy nimi. Warstwa żwiru powinna mieć około 3 cm.


Jeśli rabatę żwirową dopiero zakładamy to powinniśmy zabrać się do tego trochę inaczej. Przede wszystkim potrzebny jest projekt z zaplanowanym rozmieszczeniem roślin. Następnie trzeba zadbać o glebę - usunąć wszystkie chwasty, przekopać, użyźnić, wyrównać.


Nasza żwirowa rabata powinna być założona na specjalnej folii, która przepuszcza wodę do roślin, dostarcza do nich powietrze, ale jednocześnie nie pozwala na przebijanie się chwastów, co więcej dzięki niej nasz kolorowy żwir nie ucieknie do ziemi, a jego warstwa nie będzie musiała być tak gruba. W owej specjalnej folii wycina się dziury do nasadzeń roślin, a następnie całość przysypuje żwirem.


Zamiast specjalnej folii można stosować czarną agrowłókninę ściółkująca, matę szkółkarską lub cienką geowłokninę. W każdym materiale należy dodatkowo porobić niewielkie nacięcia, żeby do gleby przedostawało się więcej powietrza. Utrudnione może być nawożenie roślin, dlatego trzeba pamiętać, żeby wybierać nawozy płynne.


Powstaje jeszcze ważne pytanie - jak zamierzamy podlewać ową rabatę. Jeśli tradycyjnie to oczywiście nie ma żadnego problemu. Instalację nawadniająca należy zamontować zanim założy się rabatę. Warto wiedzieć, że w przypadku jasnego żwiru po jakimś czasie może pojawić się na nim osad. Warto tym samym już podczas wyboru koloru wziąć ten fakt pod uwagę.


Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
rabaty, żwir, żwir na rabatach, żwirowe rabaty

Narzędzia wątku
Wygląd