Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie

Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie (https://www.kwiatyl.pl/)
-   Jak dbać o ogród...? (https://www.kwiatyl.pl/jak-dbaae-o-ogrod/)
-   -   Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe? (https://www.kwiatyl.pl/jak-dbaae-o-ogrod/1851-kiedy-przesadzaae-ro-liny-doniczkowe.html)

Patrycja 04-15-2011 09:39

Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe?
 
[foto]http://moj-ogrod.com.pl/wp-content/uploads/2011/01/przesadzanie.jpg[/foto] Najlepszym okresem na przesadzanie roślin są wczesne miesiące wiosenne, czy marzec i kwiecień. Wtedy to nasze rośliny kończą okres zimowego spoczynku i rozpoczynają wzrost. W tym czasie rośliny doniczkowe najlepiej znoszą przesadzanie. Oczywiście niekiedy nie można czekać cały rok, chociażby w przypadku jeśli roślina już nie mieści się w doniczce i potrzebna jest inna, większa.


Niektóre rośliny wymagają przesadzania co roku. Dotyczy to szczególnie młodych okazów, których wzrost na początku jest zawsze największy. Starsze rośliny przesadza się rzadziej. Można im jednakże wymieniać co 1-2 lata wierzchnią warstwę ziemi w donicy.


Co najczęściej jest przyczyną tego, że koniecznie należy roślinę przesadzić?
- roślina nie mieści się już w doniczce
- korzenie wychodzą na wierzch ziemi albo wydostają się przez otwory znajdujące się na dnie donicy
- roślina nie ma nowych przyrostów, liście zaczynają opadać


Warto przesadzić rośliny, które zakupiliśmy w sklepach, bowiem ziemia w ich doniczkach zazwyczaj pozbawiona jest składników odżywczych. Roślina po przesadzeniu tym samym po prostu czuje się znacznie lepiej. Niekiedy nawet jeśli roślina nie wymaga przesadzania, a nie robiliśmy tego 2-3 lata warto wymienić jej podłoże na nowe, bowiem poprzednie straciło już z pewnością swoje właściwości (często na powierzchni powstaje brzydki osad i tworzy się skorupa).


Należy pamiętać o tym, że niektórych roślin nie wolno przesadzać w marcu czy w kwietniu. Dotyczy to przede wszystkich tych, które w tym czasie kwitną. Przesadzania nie lubią także storczyki, kaktusy i sukulenty, dlatego zabieg ten przeprowadza się bardzo rzadko.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:20.

Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.