Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie
Wróć   Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie > Porady > Jak dbać o ogród...?

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 04-15-2011, 11:53   #1
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,215
Domyślnie Odpowiednie doniczki do kwiatów
[foto]http://images3.fotosik.pl/115/58bc40b1525cabf5.jpg[/foto] Jaką doniczkę wybrać kiedy musimy przesadzić nasze rośliny? Na co zwracać uwagę przy wyborze? Otóż nie można przesadzać roślin do doniczek znacznie większych niż im potrzebne. Duże doniczki nie służą im, bowiem rośliny zamiast skupić się na przyroście (pędach, ulistnieniu, pięknych kwiatach), koncentrują się na rozroście bryły korzeniowej. Nowa donica powinna mieć średnio 4 cm średnicy więcej.


Przy wyborze odpowiedniej donicy nie powinniśmy sugerować się tylko i wyłącznie jej kształtem czy kolorem. A niestety tak się zazwyczaj dzieje. Bowiem to kwestia wizualna jest dla nas najważniejsza. Tymczasem należy pamiętać o tym, żeby donica miała na dnie otwory. Umożliwią one wypłynięcie nadmiaru wody, który zgromadzi się na podstawce.


Materiał, z jakiego wykonane są donice jest nie bez znaczenia. Oczywiście donice ceramiczne jak i te wykonane z tworzywa sztuczne mają i swoje wady i zalety. Te pierwsze wyglądają naturalniej, są cięższe, dzięki czemu roślina jest bardziej stabilna. Zazwyczaj sa też droższe od tych plastikowych.


Te jednak jak się okazało mogą być praktyczniejsze, bowiem udowodniono, że rośliny w donicach o nieprzepuszczalnych ściankach, rosną lepiej. Temperatura ziemi jest w nich bowiem o 1-2 st. C wyższa niż w glinianych donicach. Woda z nich wolniej odparowuje, co oznacza, że rośliny można podlewać rzadziej.


Niektóre kwiaty wygodniej, łatwiej uprawiać w donicach przezroczystych. Należą do nich chociażby storczyki. Umożliwiają one bowiem obserwować stan oraz barwę korzeni, które pozwalają ustalić czy roślina wymaga podlewania.


Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
do jakiej doniczki przesadzić kwiaty, dobre doniczki, doniczki, doniczki do kwiatów

Narzędzia wątku
Wygląd


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Moja oferta kwiatów Arni Sprzedam 1 11-11-2019 10:53
Jak przedłużyć żywot ciętych kwiatów? Patrycja Jak dbać o ogród...? 0 04-07-2011 14:07