pielęgnacja, uprawa, opinie, forum
Wróć   pielęgnacja, uprawa, opinie, forum > Kwiaty - ogród, dom, taras, balkon > Ogród > Juka ogrodowa

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 07-12-2010, 10:40   #1
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,215
Domyślnie Juka włóknista
[foto]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fb/Yukka_filamentosa.jpg/220px-Yukka_filamentosa.jpg[/foto] Juka włóknista dotarła do nas ze Stanów Zjednoczonych. Jest niezwykła rośliną ogrodową, która przyciąga wzrok szczególnie w okresie kwitnienia, choć na uwagę prócz kwiatów zasługują także jej liście.


Juka włóknista jest bardzo częstym gościem w naszych przydomowych ogrodach. Jej liście są zimozielone i osiągają nawet do 50 cm długości, przy czym mają nawet do 10 cm szerokości. Są one ostro zakończone.


W czerwcu pojawiają się pierwsze kwiaty, które znajdują się na pędzie kwiatostanowym. Dorasta on nawet do 2 metrów wysokości. Kwiaty mają kształt dzwonków. Długość pojedynczych okazów wynosi około 7 cm. Są one koloru kremowego. Co ciekawe prócz niezwykle oryginalnego wyglądu mogą pochwalić się także przyjemnym zapachem.


Kiedy już kwiaty przekwitną, cały kwiatostan obumiera. Niektórzy zalecają wówczas wycięcie liści, by ułatwić rozwijanie się młodych, jednakże nie jest to metoda stosowana przez wszystkich ogrodników.


Juka włóknista najlepiej rośnie a do tego najobficiej kwitnie jeśli zasadzona jest w miejscu jasnym, słonecznym. Najlepiej jeśli gleba będzie piaszczysta, próchnicza, lekko kwaśna oraz umiarkowanie wilgotna.


Rozmnaża się ją przez podział pędów, a także oddzielanie młodych rozet od starszej rośliny. Juka włóknista jest rośliną, którą naprawdę warto mieć w ogrodzie. Cieszy oczy wszystkich domowników, wywołuje zachwyt każdego, kto choć raz się spotkał z tą wyjątkową rośliną. Niestety zdarza się, że jej liście są atakowane przez plamistość, tarczniki, wciornastki, czy chociażby ślimaki. W takich sytuacjach najważniejsza jest szybka reakcja, zastosowanie oprysków.


Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
juka, juka włóknista, kwiaty ogrodowe, kwiaty w ogrodzie

« - | Juka filifera »
Narzędzia wątku
Wygląd


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Juka Ola Juka 4 10-02-2016 14:06