pielęgnacja, uprawa, opinie, forum

pielęgnacja, uprawa, opinie, forum (http://www.kwiatyl.pl/)
-   Krzewy owocowe (http://www.kwiatyl.pl/krzewy-owocowe/)
-   -   Dereń jadalny (http://www.kwiatyl.pl/krzewy-owocowe/553-deren-jadalny.html)

Patrycja 05-17-2010 12:38

Dereń jadalny
 
[foto]http://cotoneaster.w.interia.pl/deren.jpg[/foto]Dereń jadalny występuje jako krzew lub drzewo. W tej drugiej wersji dorasta nawet do 8 metrów wysokości. Większą popularnością cieszy się jako krzew ogrodowy, stanowiący ozdobę podczas zimy z uwagi na swoje żółte kwiaty, które pojawiają się na przełomie lutego i marca.

Dereń jadalny liście wypuszcza dopiero po przekwitnięciu kwiatów. Są one ostro zakończone, błyszczące, ciemnozielone. Z uwagi na fakt, że dereń bardzo dobrze znosi cięcie wiele osób decyduje się użyć go jako materiału na żywopłot.

Owoce derenia jadalnego pojawiają się dopiero w 3-4 roku po posadzeniu. Zazwyczaj są czerwone chociaż na rynku spotyka się odmiany, których owoce mają kolor biały lub żółty. W smaku są one kwaskowate, ale smaczne - chociaż dość cierpkie.

Owoce dojrzewają już w sierpniu, ale zbiera się je zazwyczaj dopiero we wrześniu. Mają wysoką zawartość witaminy C, stąd bardzo często wykorzystywane są nie tylko w przemyśle spożywczym (dżemy, soki itp.), ale i farmaceutycznym. Mają bowiem ponadto działanie przeciwzapalne.

Dereń jadalny w ogrodzie powinien zajmować miejsce jasne, słoneczne, ewentualnie delikatnie zacienione. Gleba musi być przepuszczalna, żyzna. Nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest krzewem łatwym w uprawie, nie sprawia większych kłopotów i dlatego polecany jest do ogrodów nawet początkujących ogrodników.

Derenia jadalnego można rozmnażać przez odrosty korzeniowe oraz podział. Rzadziej stosuje się metodę wysiewu z nasion.

Warto podkreślić, że dereń jadalny jest krzewem wysoce mrozoodpornym. Rzadko atakowany jest przez szkodniki oraz choroby roślin, nie wymaga tym samym stosowania stałych oprysków. Podstawą pielęgnacji tym samym jest regularne podlewanie, nawożenie a także przycinanie.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:35.

Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.