Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie
Wróć   Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie > Porady > Nawozy, pestycydy, herbicydy

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 05-13-2011, 14:02   #1
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,215
Domyślnie Kompost z dżdżownic (biohumus)
Biohumus, inaczej zwany biokompostem jest wytwarzany przy udziale dżdżownic. Poprawia on właściwości gleby - te fizyczne, chemiczne oraz biologiczne. Kompostować można odpady roślinne z działki, chcoiażby skoszoną trawę, chwasty bez nasion, czy liście drzew, albo szlam z oczka wodnego. Bardzo często zdarza nam się, że nie mamy co z tymi pozostałościami zrobić, tymczasem można je dobrze spożytkować.


Nalezy pamiętać o tym, żeby nie używać do kompostowania zakażonych resztek roślin. Do kompostowania można użyć dżdżownic, dzięki czemu można uzyskać kompost o większych ilościach enzymów i mikroorganizmów. Warto dodać, że jest on wchłaniany przez rośliny znacznie szybciej niż inne, co więcej nie ma ryzyka przenawożenia.


Istotnym czynnikiem w kompostowaniu przy udziale dżdżownic jest poziom wilgotności pryzmy, który powinien mieć 75-80%. Najlepiej jeśli skrzynia kompostowa będzie znajdowała się w miejscu zacienionym. Dżdżownice bowiem nie przepadają za stanowiskami bardzo nasłonecznionymi. Odpowiednia temperatura wynosi 18-25 st.C. Zaś optymalne pH między 6,0-8,0.


Najlepiej wytwarzać kompost przy udziale dżdżownicy kalifornijskiej, która w odpowiednich warunkach rozmnaża się bardzo szybko i co ważne jest aktywna przez cały rok.


Jak wygląda dobrze przygotowany biohumus? Jest to jednolita, sypka, ponadto ciemna masa bogata w składniki pokarmowe oraz próchnicę. Można nim nawozić zarówno warzywa, jak i kwiaty. Powinno się go rozsypywać na wierzchnią warstwę gleby (nie należy go mieszać z glebą).Ostatnio edytowane przez Patrycja ; 01-23-2012 o 13:31
Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-20-2012, 13:56   #2
Member
 
Zarejestrowany: Jan 2012
Postów: 82
Domyślnie
Ostatnio szukałam w sklepie nawozu do mich zielonych roślin w mieszkaniu oraz czegoś dobrego do ziół. Chciałam, żeby nawóz był jak najbardziej naturalny, bez chemicznych dodatków. Wynalazłam więc takich z dżdżownic, ale co się okazało - pełno w nim było chemii, więc odłożyłam na półkę. Dlaczego nie można nigdzie dostać naturalnych nawozów?
Cebulka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-23-2012, 10:14   #3
Member
 
Zarejestrowany: Jan 2012
Postów: 69
Domyślnie
Cebulka - ja mam w kuchni ziołowy ogródek, że tak to nazwę i nawożę swoje roślinki takim nawozem do warzyw i owoców. Nie wiem jak ten nawóz z dżdżownic, bo nigdy takiego nie używałam, ale zdaję sobie sprawę z tego, że przecież zioła też się je, więc trzeba coś naturalnego wybrać. A do zielonych to na spokojnie ten z dżdżownic możesz wziąć jak jesteś do niego przekonana. Przecież liści ich jeść nie będziesz, więc nawet jak ma on w sobie trochę chemii to nic się nie stanie.
Miniaturka załącznika (kliknij aby powiększyć)
kompost-z-d-d-ownic-biohumus-nawoz-z-d-d-ownic.jpg  
ogrodniczka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
biohumus z dżdżownic, biokompost, kompost, nawozy naturalne

Narzędzia wątku
Wygląd