Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie
Wróć   Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie > Kwiaty - ogród, dom, taras, balkon > Ogród > Ogródek ziołowy

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 08-17-2009, 15:03   #1
Ola
Junior Member
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Postów: 10
Domyślnie Ogród pełen ziół
ZIOŁOWY OGRÓDEK

Rośliny zielarskie towarzyszą człowiekowi od dawien dawna znajdując zastosowanie w domowej apteczce (np. do przygotowywania prostych, naturalnych leków ziołowych) czy w kuchni, wzbogacając smak potraw.

Rośliny zielarskie reprezentowane są przez różne gatunki rodzime jak i te pochodzące z innego klimatu, mają więc zróżnicowane wymagania odnośnie stanowiska uprawy. Czynniki które wpływają na wzrost roślin, a także na ich wartość użytkową to: temperatura, światło, opady oraz rodzaj gleby, właściwa pielęgnacja i nawożenie.
Wyróżniamy trzy grupy roślin zielarskich:
1. rośliny wytrzymałe, które dobrze zimują w gruncie, znoszą wiosenne przymrozki, z tego względu można je siać lub sadzić bardzo wcześnie (do grupy tej zalicza się m.in. mięta pieprzowa, estragon, cząber, kminek);
2. rośliny wieloletnie - często wymarzające zimą (np. szałwia lekarska, melisa, koper włoski, lawenda lekarska);
3. rośliny jednoroczne - wrażliwe, dlatego wysiewane są po przymrozkach wiosennych (np. majeranek, bazylia).
Zioła wymagają większej wilgotności gleby na początku wegetacji, natomiast w okresie intensywnego wzrostu rośliny potrzebują dostatecznie wilgotnej gleby (większość ziół nie toleruje podmokłej lub zbyt suchej gleby).

GLEBA
Ze względu na to, iż zioła uprawowe przeważnie pochodzą z krajów o cieplejszym klimacie, lepiej będą się udawały na glebach ciepłych, przepuszczalnych, próchniczych o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym (co kilka lat gleba powinna być wapnowana). Należy pamiętać, iż większość ziół nie znosi gleb zimnych i słabo nagrzewających się. Miejsce pod uprawę ziół należy przygotować tak jak pod uprawę warzyw, czyli w drugim roku po zastosowaniu obornika (zwykle zastępuje się go kompostem). Można zastosować również nawozy organiczne (jesienią przed głębokim przekopaniem działki). Jeśli zaistnieje potrzeba założenia kącika ziołowego w okresie lata, wówczas stanowisko do uprawy ziół przygotowujemy poprzez uprzątnięcie resztek roślin, przekopanie gleby i wzbogacenie jej w składniki pokarmowe.

NAWÓZ
Im więcej stosuje się obornika czy też innych nawozów organicznych tym dawki nawozów mineralnych są mniejsze (wówczas nawożenie mineralne ogranicza się do azotu, fosforu, potasu i wapnia). Powierzchnia wydzielona pod uprawę ziół jest zwykle niewielka (kilka metrów kwadratowych), dlatego najwygodniej jest stosować uniwersalne nawozy wieloskładnikowe, dzięki temu unikniemy ryzyka przenawożenia.

SADZENIE I SIEW
W okresie letnim przesadzamy na miejsca stałe niektóre wieloletnie gatunki ziół z inspektu lub rozsadnika, które na początku wolno rosną (szałwia, hyzop, lawenda). Z końcem sierpnia na rozsadniku w kąciku ziołowym można wysiać nasiona lubczyku i arcydzięgla lekarskiego, a jesienią lub wiosną rośliny sadzi się już na stałe miejsca.
Latem, podczas odbywających się targów i wystaw roślin ozdobnych, może trafić się okazja do zakupu ziół w doniczkach, które to trzeba jak najszybciej posadzić do gruntu.

PIELĘGNACJA
Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest odchwaszczanie. W początkowej fazie wegetacji, zioła są wrażliwe na warunki wzrostu (dlatego tak ważne jest częste odchwaszczanie), istotne znaczenie ma również nawadnianie. Zioła wieloletnie dobrze reagują na ściółkowanie gleby (rozłożenie ściółki organicznej ogranicza parowanie wody oraz uniemożliwia wzrost chwastów). Ściółkę zostawia się na okres zimowania, czasami pogrubiając jej warstwę.Ostatnio edytowane przez Patrycja ; 03-29-2012 o 09:37
Ola jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-04-2010, 14:14   #2
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,215
Domyślnie
Niezwykle oryginalne, a ostatnio bardzo popularne stały się ogródki ziołowe zakładane w domu. I tak w kuchni na parapecie w donicach poustawiane są kolejno oregano, bazylia, majeranek itd. Przynajmniej świeże przyprawy ma się zawsze pod ręką

Ostatnio edytowane przez Patrycja ; 03-29-2012 o 09:37
Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
bazylia, melisa, mięta, ogródek ziołowy, zioła

« Bazylia | Kminek »
Narzędzia wątku
Wygląd


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Załóż ogród na... DACHU! Patrycja Nietypowe ogrody 2 12-16-2017 05:22
Wymarzony ogród na SCHODACH! Patrycja Nietypowe ogrody 5 04-10-2016 16:30