pielęgnacja, uprawa, opinie, forum

pielęgnacja, uprawa, opinie, forum (http://www.kwiatyl.pl/)
-   Pielęgnacja roślin domowych (http://www.kwiatyl.pl/pielegnacja-ro-lin-domowych/)
-   -   Jak chronić kaktusy przed chorobami? (http://www.kwiatyl.pl/pielegnacja-ro-lin-domowych/2050-jak-chroniae-kaktusy-przed-chorobami.html)

Patrycja 08-23-2011 13:29

Jak chronić kaktusy przed chorobami?
 
Kaktusy to rośliny długowieczne. Lubią je nie tylko wytrwali ogrodnicy, ale i amatorzy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z roślinami. Tym bardziej, że nie wymagają one wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a o podlewaniu ich można zapomnieć i też nic się nie stanie. Jednakże nie można stwierdzić, że kaktusy to rośliny niezniszczalne. Takimi nie są i bardzo łatwo można się o tym przekonać, kiedy miejsce albo warunki w jakich przyszło im rosnąć i rozwijać się im nie odpowiadają.


Kaktusy, tak jak i wszystkie rośliny mogą być atakowane przez szkodniki lub choroby. Chociażby choroby wirusowe, które mogą doprowadzić do obumarcia rośliny i jednym wyjściem jest wyrzucenie kaktusa do śmieci. Najczęstszym jednak powodem, dla którego kaktusy nie chcą rosnąć, odpadają im pąki, gniją są błędy w ich uprawie. Przykładem może być skorkowacenie. Niekiedy występuje ono samoistnie, jak u opuncji chociażby, ale zazwyczaj jest spowodowane błędami w uprawie kaktusów. Roślinę warto przestawić w przypadku zauważenia starzenia się wierzchniej warstwy w miejsce jaśniejsze. Choroba może być także spowodowana, nie tyle złym stanowiskiem, co przenawożeniem.


Jeśli nasz kaktus zrzuca pąki, może to wynikać z faktu, że ma niedostateczną ilość wilgoci, za mało go nawozimy lub miejsce, w którym przebywa jest zbyt zimne. Oparzeliny występują natomiast w przypadku zbyt dużego nasłonecznienia, nadmiernego ciepła. Niebezpieczna jest także chloroza, która powoduje, że w tkankach roślin zanika chlorofil. Tym samym pędy stają się żółte. Łatwo temu zaradzić, należy bowiem dostarczyć do podłoża żelaza i magnezu.


Najczęściej kaktusom zagrażają jednak choroby grzybowe, pomijając błędy w uprawie oczywiście, takie jak szara pleśń czy zgorzel siewek. Objawiają się one ciemnymi, brązowymi plamami, które prowadzą do obumierania tkanek, a w rezultacie i całej rośliny. Należy z nimi walczyć środkami chemicznymi, takimi jak np.: Miedzian 50 WP, Bravo 500 SC oraz Topsin M 500 SC, Topsin M 70 WP czy Previcur 607 SL.

kamilkaa 10-08-2015 16:33

A dużą macie kolekcje kaktusów? i czy w ogóle lubicie poza nimi takie kwiaty cięte?http://prokwiaty.pl/

morthard 10-11-2016 09:39

Za wszelką cenę to ich nie ochronisz. Podstawowa opieka myślę wystarczy.

olaf45 02-11-2017 13:28

takie kaktusy sa bardzo fajne

I recommend to read

franek22 06-30-2017 14:57

dobrze wiedzieć o takich możliwościach !
---
pożyczka

Vince 03-07-2019 18:56

Zawsze miałam ten problem z kaktusami :D Muszę spróbować...

rychu4 05-06-2019 14:19

Jakbym ja to wiedział to na pewno był oby to bardzo dobrze.Jestem nawet tego pewny na 100 procent.Taki jestem.

__________________________________________________ __
ombre.pl


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:01.

Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.