pielęgnacja, uprawa, opinie, forum
Wróć   pielęgnacja, uprawa, opinie, forum > Porady > Pielęgnacja roślin ogrodowych

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 07-06-2011, 12:42   #1
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,217
Domyślnie Jak uprawiać agrest?
Agrest to ciekawy krzewy owocowy, który jest dość blisko spokrewniony z porzeczkami. Niegdyś często był wykorzystywany w przetwórstwie. Dziś robi się z niego mniej dżemów. Popularnością nie grzeszy także wino z niego wytwarzane. Jest on jednak smaczny i nadaje się do bezpośredniego spożycia.


Nalezy pamiętać, szczególnie podczas zbiorów, że agrest jest krzewem z cierniami. Ich ilość zależy od odmiany. Owoce są koloru zielonego, albo tez zielono-żółtego. Spotka można również odmiany o barwie białej lub czerwonej. Są one kuliste. Owoce agrestu są bogate w składniki mineralne, kwasy organiczne, pektyny.


Agrest owocowanie rozpoczyna po pewnym czasie, zazwyczaj są to dwa, trzy lata po posadzeniu. Krzew ten preferuje stanowiska jasne, słoneczne. Wymaga regularnego podlewania, źle znosi niedobór wody. Podłoże powinno być żyzne, lekkie, bogate w składniki pokarmowe. Prócz podlewania ważne jest także nawożenie.


Agrest, choć najczęściej spotykany jest w formie krzewu, może być również uprawiany w formie piennej. Jeden i drugi wymaga cięcia, szczególnie na wiosnę. Przyczyni się ono do prawidłowego wzrostu oraz obfitego owocowania. Agrest można z łatwością rozmnożyć przez odkłady.


Dbanie o krzewy agrestu jest niezwykle istotne, bowiem bardzo często pojawia się mączniak agrestu. Wczesne wykrycie objawów owej choroby uratuje krzew. Łatwo zauważyć, że roślina została zaatakowana, bowiem na liściach pojawia się białe, po czasie brązowy nalot.


Inną często chorobą jest opadzina liści porzeczek, która poraża krzewy agrestu. Na liściach pojawiają się ciemne plamy, które prowadzą do ich zasychania i w konsekwencji opadania. Nie mniej niebezpieczna jest czarna plamistość liści.


Zaatakowane przez chorobę krzewy bardzo często stają się pożywką także dla szkodników. Do najczęściej spotykanych zalicza się wielopąkowca porzeczkowego oraz brzęczaka porzeczkowego, a także piłecznicę agrestową, mszyce, przędziorka chmielowca, czy plamca agreściaka.


Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
agrest, czas na agrest w ogrodzie, uprawa agrestu odmiany agrestu

Narzędzia wątku
Wygląd


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Agrest 'Hinnonmaki Rot’ Patrycja Krzewy owocowe 0 05-21-2010 14:09
Agrest 'Rzeszowski' Patrycja Krzewy owocowe 0 05-20-2010 13:50
Agrest 'Invicta' Patrycja Krzewy owocowe 0 05-20-2010 11:51
Agrest 'Pax' Patrycja Krzewy owocowe 0 05-20-2010 10:39
Agrest 'Rodnik' Patrycja Krzewy owocowe 0 05-20-2010 10:24

RANKING STRON INTERNETOWYCH,darmowe statystyki,fajne i ciekawe strony