pielęgnacja, uprawa, opinie, forum

pielęgnacja, uprawa, opinie, forum (http://www.kwiatyl.pl/)
-   Piwonia (peonia) (http://www.kwiatyl.pl/piwonia-peonia/)
-   -   Piwonie (http://www.kwiatyl.pl/piwonia-peonia/1906-piwonie.html)

Patrycja 05-09-2011 09:16

Piwonie
 
Każdy ogrodnik potrafi docenić piękno piwonii. Niegdyś spotykało się jedynie kilka odmian tych urodziwych kwiatów w ogrodach. Tymczasem dziś ich różnorodność zaskakuje i zadziwia. Piwonie to byliny ogrodowe, które są dość łatwe w uprawie. Nie ma konieczności ciągłej ich pielęgnacji, poświęcania ich wiele uwagi. Co więcej są one długowieczne i mogą rosnąć w jednym miejscu przez kilkanaście lat.


Piwonie rozpoczynają kwitnienie w maju, kończą w czerwcu. Ich kwiaty mają różne kolory - od białego, przez różowy, aż po czerwony. Można także kupić odmiany różnobarwne.


Piwonie preferują stanowiska jasne, słoneczne. Najlepiej osłonięte od wiatru. Gleba powinna być żyzna, bogata w próchnicę, przepuszczalna. Może być ponadto lekko kwaśna.


Młode rośliny powinno się sadzić w sierpniu, pamiętając o zachowaniu odpowiedniego odstępu. Piwonie można rozmnażać przez podział karp. Zabieg ten najlepiej wykonywać od sierpnia do końca września. Dorosłe rośliny dzieli się na mniejsze fragmenty tak, żeby każdy miał co najmniej trzy zdrowe pąki u nasady pędów, do tego kilka grubych, koniecznie nieuszkodzonych korzeni.


Prócz podlewania oraz nawożenia w czasie kwitnienia piwonie nie wymagają właściwie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co więcej rośliny te nie muszą być okrywane na zimę, bowiem są wytrzymałe na mróz. Rzadko są atakowane przez choroby oraz szkodniki.

RóżaKoszalin 05-14-2012 11:25

5 załącznik(i)
Oj zgadzam się w zupełności. Wszyscy ogrodnicy, prawdziwi miłośnicy kwiatów potrafią docenić piwonie. Oczywiście mogą się niektórym te kwiaty kojarzyć z babciami, jednakże jeśli zobaczą nowe odmiany, chociażby Piwonie drzewiaste to z pewnością zakochają się w nich od pierwszego wejrzenia. Nie ma mowy o tym, żeby nie pokochać tych kwiatów, albo chociaż nie darzyć ich należytym szacunkiem. Ja je uwielbiam i każdemu zawsze polecam:) Tym bardziej, że nie ma przy nich zupełnie zachodu:)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:27.

Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.