Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie
Wróć   Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie > Najnowsze trendy > Pomysły na piękny ogród

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 05-26-2011, 12:05   #1
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,215
Domyślnie Kilka sprawdzonych sposobów na piękny trawnik
[foto]http://www.kontaktsa.pl/foto3/ogrod/toto-ogrod1.jpg[/foto] Wiosenna reaktywacja trawnika powinna być w toku. Jednakże jeśli nadal nie mogłeś się zebrać, żeby zrobić porządek ze swoim ogródkiem, to nie czekaj tylko bierz się do pracy. Jeśli nie zadbasz teraz o trawę, nie będziesz mógł cieszyć się przepięknym trawnikiem przez całe lato.


Doprowadź swój trawnik do zeszłorocznej formy. Oczywiście, jeśli nie jest on bardzo zaniedbany, a szkody po zimie nie są rozlegle to nie ma konieczności sięgania po najbardziej radykalne metody, takie jak chociażby usuwanie darni i zasiewanie trawnika od nowa.


Prace powinieneś zacząć od dokładnego wygrabienia trawnika. Następnie warto sięgnąć po wertykulator, który nacina podłoże ostrymi nożami i przerzedza filc. Tym samym z łatwością można go usunąć, żeby nie utrudniał dopływu powietrza do korzeni murawy i nie zatrzymywał wilgoci na powierzchni. Zaleca się dwukrotne przeprowadzanie wertykulacji, wzdłuż obu krawędzi trawnika.


Niekiedy można skorzystać także z pomocy aeratora i napowietrzyć glebę, co spowoduje jej pobudzenie do wzrostu. Trawnik należy także uzupełnić, dosiewając trawę w puste miejsca, ubić, zastosować wałkowanie, a następnie obficie podlać.


Po zimie bardzo często na trawniku widać biały nalot. Jest to tak zwana pleśń śniegowa, czyli choroba, którą wywołują grzyby Microdochium nivale. Blokuje ona dostęp powietrza do trawnika. Walka z pleśnią jest trudna, wymaga regularnego opryskiwania trawnika fungicydami.


Jeśli bardzo zaniedbaliśmy trawnik to zamiast pięknej, zielonej murawy możemy spodziewać się wielu chwastów i mchu. Można usuwać je ręcznie, jednakże jest to metoda bardzo pracochłonna. Dlatego też najwygodniej zastosować opryski przy użyciu takich środków jak na przykład: Mniszek 540 SL, Golf 292 EW, czy Starane, które skutecznie niszczą mniszka lekarskiego, babkę lancetową, koniczynę, podbiał czy osty.


Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
dbaj o trawnik, jak mięc piękny trawnik, sposoby na piękny trawnik

Narzędzia wątku
Wygląd


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Piękny, żółty deszcz - bidens Patrycja Bidens 4 05-09-2019 07:43
Zadbany trawnik Patrycja Trawa i trawniki 0 05-17-2011 11:34
Piękny trawnik po zimie Patrycja Trawa i trawniki 0 04-08-2011 12:11
Jak założyć trawnik? Patrycja Jak dbać o ogród...? 1 07-28-2010 15:01
Jak pielęgnować trawnik? Patrycja Jak dbać o ogród...? 1 07-28-2010 14:59