pielęgnacja, uprawa, opinie, forum

pielęgnacja, uprawa, opinie, forum (http://www.kwiatyl.pl/)
-   Prawoślaz (http://www.kwiatyl.pl/prawo-laz/)
-   -   Prawoślaz armeński (http://www.kwiatyl.pl/prawo-laz/1259-prawo-laz-armenski.html)

Patrycja 10-20-2010 09:09

Prawoślaz armeński
 
[foto]http://kwiaty-ogrody.pl/wp-content/uploads/2010/10/prawoslaz_armenski-120x120.jpg[/foto] Prawoślaz armeński rośnie zarówno w południowej i wschodniej Europie jak i Azji Mniejszej. Jest rośliną wieloletnią, spokrewnioną z malwą. Dorasta on do metra wysokości. Charakteryzuje się grubymi kłączami, słabo rozgałęzionymi łodygami, jajowatymi liśćmi, trój- lub pięcioklapowymi, które ułożone sa naprzemianlegle a także kwiatami, które sprawiają, że roślina ta stanowi nie lada dekorację w ogrodzie.


Kwitnienie przypada na miesiące letnie (trwa od lipca do września). Kwiaty sa niewielkie, koloru różowego i co ciekawe mają purpurowe pylniki. Zazwyczaj rosną pojedynczo, chociaż nie jest to regułą i można spotkać okazy zebrane w grona.


Prawoślaz armeński jest rośliną łatwą w uprawie i mało wymagającą. Rośnie dobrze w każdym miejscu, chociaż woli stanowiska jasne, słoneczne. Gleby zaś żyzne, przepuszczalne i bogate w próchnicę. Do tego umiarkowanie wilgotne.


Prawoślaz armeński rzadko bywa atakowany przez choroby praz szkodniki, chociaż mogą pojawiać się niechciane osobniki. Należy walczyć z nimi stosując opryski. Jest to także roślina w pełni mrozoodporna.


Bez większego problemu, co więcej szybko można go rozmnożyć powiększając swoją kolekcję. Wystarczy dokonać podziału kępy (bryły korzeniowej). Jest to metoda niezawodna. Najlepiej dokonywać jej wiosną lub jesienią. Można także wysiać nasiona wprost do gruntu.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:53.

Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.