pielęgnacja, uprawa, opinie, forum
Wróć   pielęgnacja, uprawa, opinie, forum > Kwiaty - ogród, dom, taras, balkon > Dom > Rośliny śródziemnomorskie

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 08-05-2009, 13:06   #1
Ola
Junior Member
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Postów: 10
Domyślnie Klimaty śródziemnomorskie
Podróżując po krajach położonych na południu Europy, turystów zachwyca malownicza i jakże urokliwa flora oleandrów, różowych bugenwilli czy eleganckich wawrzynów. Klimat basenu Morza Śródziemnego możemy odtworzyć (w wersji mini) w naszych domach - w doniczkach.


Uprawiając śródziemnomorskie rośliny na balkonach, tarasach czy też w mieszkaniu, musimy pamiętać o zapewnieniu im sporej ilości światła. Warto trzymać się zasady, iż w mieszkaniu ustawiamy je od strony zachodniego lub wschodniego okna. Roślinom też będzie dobrze od strony południowej, pod warunkiem, że podczas upałów nie dopuścimy do ich przegrzania. W półcieniu mogą stać drzewka, na których kwitnieniu nam nie zależy. W naturalnym środowisku rośliny śródziemnomorskie długo mogą obyć się bez deszczu.


Inaczej wygląda sprawa z okazami pokojowymi, które to w czasie upałów trzeba podlewać obficie, co najmniej raz w tygodniu. Rośliny różnią się też zapotrzebowaniem na wodę i tak na przykład najmniej "pije" oliwka, a najwięcej oleander. Świetnym sposobem jest wstawienie go do naczynia (miski, wiadra), zalanie wodą do 3/4 wysokości i pozwolić zaspokoić "pragnienie" - wilgoć powinna podsiąknąć aż do powierzchni. Resztę wody po kilkunastu minutach wylewamy.W czasie deszczów rośliny podlewamy rzadziej i mniej obficie. Natomiast zimową porą, kiedy to stoją w chłodzie, prawie nie potrzebują wilgoci.


Pamiętajmy również o nawozach, którymi zasilamy rośliny od wiosny do końca lata co trzy tygodnie (nawóz do roślin kwitnących lub zielonych). Przy uprawie ważny jest również nie za duży pojemnik, młode rośliny powinny mieć zmienioną doniczkę na nieco większą co roku lub co dwa lata. Dużych okazów się nie przesadza, tylko na wiosnę należy wymienić wierzchnią warstwę ziemi. Jeżeli zdarzy się, iż korzenie przerosną objętość donicy, trzeba ich część wyciąć, w tym celu należy zrobić stożkowate zagłębienia przy brzegu doniczki.


Godną polecenia do uprawy jest cytrofortunella, którą to uprawiamy w donicy (lub innym pojemniku) podobnie jak mandarynkę, cytrynę czy grejpfruta. Cytrofortunella jest wynikiem skrzyżowania cytryny i kumkwatu. Może kwitnąć i owocować równocześnie (tak jak zresztą wszystkie cytrusy). Rodzi drobne, okrągłe owoce (o średnicy ok. 3 cm), które można jeść w całości - mają delikatną skórkę i smakują jak kwaśne pomarańcze. W okresie letnim roślina ta lubi wilgotną glebę, lecz nie może stać w wodzie. Natomiast kiedy jest sucho, młode okazy należy postawić na tacce z wilgotnymi kamykami.


Inną urodziwą rośliną jest laur zwany też wawrzynem szlachetnym. Uprawiany jest jako zioło i przyprawa - liście lauru dodane do potrawy poprawiają trawienie, a sporządzony z nich napar przynosi ulgę przy kaszlu. W naturze w słonecznych rejonach wiosną jest obsypany bukiecikami malutkich żółtych kwiatków. W mieszkaniach zwykle nie kwitnie, ale i tak cieszy oko swoją urodą. Laur lubi wapienną ziemię i zraszanie, podlewać go można niechlorowaną wodą z kranu (jeśli woda jest chlorowana powinna kilka godzin odstać).Ostatnio edytowane przez Patrycja ; 06-29-2012 o 12:24
Ola jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-05-2011, 09:36   #2
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,217
Domyślnie
W domach Polaków coraz częściej można spotkać drzewka cytrusowe. Niestety ich pielęgnacja jest dość skomplikowana, dlatego często marnieją. Jednakże kto z nas nie chciałby zjeść cytryny czy mandarynki ze swojego drzewka?!

Ostatnio edytowane przez Patrycja ; 06-29-2012 o 12:24
Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

« - | - »
Narzędzia wątku
Wygląd


RANKING STRON INTERNETOWYCH,darmowe statystyki,fajne i ciekawe strony