pielęgnacja, uprawa, opinie, forum

pielęgnacja, uprawa, opinie, forum (http://www.kwiatyl.pl/)
-   Szkodniki (http://www.kwiatyl.pl/szkodniki/)
-   -   Mszyca burakowa (http://www.kwiatyl.pl/szkodniki/1664-mszyca-burakowa.html)

Patrycja 02-01-2011 16:13

Mszyca burakowa
 
[foto]http://www.bayercropscience.pl/uimages/dom_ogrod/news/mszyce_atakuja/mszyce_atakuja_html_m1f281b.jpg[/foto] Mszyca burakowa powoduje osłabienie wzrostu oraz kwitnienia roślin, w tym przede wszystkim buraków, bobu, rabarbaru, fasoli, pomidorów, maku, szpinaku. Jakie są objawy? Przede wszystkim pozwijane liście, na których żerują owe szkodniki.


Dorosłe osobniki mogą nie mieć skrzydeł. Mają one około 2 mm długości, są czarne, mogą mieć delikatny brązowy lub zielony odcień. Te uskrzydlone natomiast są czarnozielone, albo czerwonobrązowe. Do tego błyszczące.


Mszyca burakowa żeruje w koloniach, po kilkadziesiąt sztuk. Szkodniki widać na ogonkach liściowych oraz samych liściach. Warto wiedzieć, że żywicielem pierwotnym mszycy jest krzew trzmieliny, kaliny, jaśminowca, tym samym należy unikać sadzenia roślin sadowniczym w ich pobliżu.


Co ciekawe, w naszym kraju twierdzi się, że na burakach Mszyca burakowa może przenosić wirusy, które powodują mozaikę i żółtaczkę buraka. Co z kolei oznacza, że szkodnik ten może całkowicie zniszczyć opanowane rośliny.


Najskuteczniejszą metodą walki z Mszycą burakową jest stosowanie oprysków. Można do tego celu wykorzystać preparaty takie jak chociażby Owadofos extra 480EC czy też Pirimor 50 DP, Decis 2,5 EC.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:02.

Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.