Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie
Wróć   Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie > Porady > Jak dbać o ogród...?

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 04-22-2011, 11:46   #1
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,215
Domyślnie Jak sadzić i przesadzać duże drzewa?
[foto]http://www.trawniki.com/upload/articles/Ogrody_projektowanie/Pielegnacja/DSC_0050.jpg[/foto] Czasami chcielibyśmy, żeby nasz ogród od razu był piękny, żeby rosły w nim duże drzewa, krzewy i iglaki. Kto powiedział, ze tak nie może być? Otóż może - dziś to żaden problem, jeśli... No właśnie, jeśli tylko dysponuje się wystarczającą ilością gotówki.


Oczywistym jest fakt, że większym drzewom przesadzanie po prostu nie służy. Samodzielne jego wykonywanie może nie skończyć się najlepiej i najkorzystniej, ani dla nas,a ni tez dla naszego pięknego ogrodu. Sadzenie dużego drzewa jest znaczniej bardziej skomplikowane niż młodych sadzonek. I bynajmniej nie chodzi tylko i wyłącznie o znaczne rozmiary, gabaryty danego okazu. Po prostu trudniej takie drzewo przewieźć, zabezpieczyć podczas sadzenia i bardzo należy uważać, żeby nie uszkodzić bryły korzeniowej, a o to jest niezmiernie łatwo.


Najlepiej szukać pomocy u firm, które trudnią się przesadzanie i sadzeniem dużych drzew. Oczywiście operacja będzie kosztowna, ale przynajmniej będziemy mieć pewność, że wszystko się uda, pójdzie zgodnie z planem. Im starsze jest drzewo tym gorzej zniesie przesadzanie, tym dłużej może pozostawać także w szoku. Najgorzej przesadzanie znosi między innymi sosna pospolita oraz brzoza.


Podczas sadzenia czy przesadzania dużego drzewa ważna jest także pora. Drzewa liściaste najlepiej przesadzać w stanie bezlistnym, czyli późną jesienią lub bardzo wczesną wiosną, żeby jeszcze nie doszło do zawiązania się pąków. Iglaki przesadzanie najlepiej znoszą późnym latem.


Zanim drzewo znajdzie się w ziemi, w docelowym miejscu, należy je przygotować. Najpierw tzreba oczyścić powierzchnię gleby i pozbyć się chwastów. Następnie wykopać dołek, który powinien być prawie jeszcze raz szerszy od bryły korzeniowej, do tego o 10-20% głębszy.


Na dnie dołka należy usypać kopczyk ziemi i przysypać nową ziemią bryłę korzeniową. Po posadzeniu glebę należy ubić i obficie podlać. Warto wiedzieć, że zanim korzenie się rozrosną, ustabilizują w glebie drzewo może się przewrócić. Dlatego warto pomyśleć o dodatkowej stabilizacji, albo poprzez przywiązanie pnia do palików, które są wbite w ziemię, albo przez zastosowanie odciągów z trzech stalowych linek, które będą przymocowane do pnia i zakotwiczone w podłożu.


Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-22-2015, 18:56   #2
Junior Member
 
Zarejestrowany: Jan 2015
Postów: 15
Domyślnie
Nie sądziłam, że to w ogóle jest możliwe
kwiaciara jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-11-2016, 14:40   #3
Junior Member
 
Zarejestrowany: Aug 2016
Postów: 2
Domyślnie
W Warszawie przesadzono kasztanowce o pniu średnicy 1 m, których bryła korzeniowa miała średnicę ponad 10 m, a można i większe drzewa. Przenoszono je za pomocą platform i dźwigów. Oczywiście przesadzanie bardzo dużych roślin wiąże się z niebagatelnymi kosztami (kilkadziesiąt--kilkaset tys. zł i więcej). Przeprowadzki tego typu często są praktykowane w Stanach Zjednoczonych. To, czy drzewo dobrze zniesie taki zabieg, zależy od wielkości bryły korzeniowej. Przyjmuje się, że musi ona być 10-12 razy większa niż średnica pnia. Jeżeli drzewo ma pień szerokości 25-30 cm, bryła korzeniowa musi mieć nie mniej niż 2,5-3 m. Rośliny tej wielkości najłatwiej jest przesadzić specjalną przesadzarką do drzew. Większe wymagają obkopania i użycia dźwigu oraz platformy. Nie jest to zbyt korzystne dla drzewa, bo taki zabieg trwa co najmniej jeden lub dwa dni. W tym czasie bryła korzeniowa jest narażona na przesychanie. Na to, żeby przenieść roślinę z miejsca na miejsce przesadzarką, potrzeba tylko jednej-półtorej godziny. Dlatego zawsze, kiedy jest to możliwe, lepiej przesadzać drzewa za jej pomocą.
barbdertix jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-20-2018, 13:24   #4
Junior Member
 
Zarejestrowany: Aug 2018
Postów: 5
Domyślnie
Ja w ten sposób zepsułem 3 jabłonie
adamm167 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
duże drzewa w ogrodzie, dzrewa, przesadzanie dużych drzew, sadzenie dużych drzew

Narzędzia wątku
Wygląd


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Kiedy i jak sadzić drzewa owocowe? Patrycja Jak dbać o ogród...? 2 09-27-2019 11:07
Jak przesadzać kaktusy? Patrycja Jak dbać o ogród...? 0 04-15-2011 10:19
Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe? Patrycja Jak dbać o ogród...? 0 04-15-2011 09:39
Jak sadzić drzewa i krzewy z odkrytym korzeniem? Patrycja Jak dbać o ogród...? 0 03-31-2011 10:29
Jak sadzić róże? Maja Róże 1 05-19-2010 09:13