Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie
Wróć   Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie > Kwiaty - ogród, dom, taras, balkon > Dom > Kaktusy

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 03-10-2011, 11:04   #1
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,215
Domyślnie Agawa potatorum
Agawa potatorum jest niedużą rośliną o grubych liściach koloru niebiesko-srebrzystego. Niegdyś wykorzystywana była do wytwarzania napojów alkoholowych, czemu to zawdzięcza niejako swoją nazwę ('patator' oznacza bowiem 'pośród pijących'). W naturze można ją spotkać na suchych terenach Meksyku, gdzie używa się jej do produkcji 'pulque'.


Agawa potatorum dorasta do 90 cm wysokości, przy czym ma tyle samo szerokości. Takie rozmiary jednakże osiąga tylko w naturalnym środowisku i to dopiero po kilkunastu latach. Jako roślina doniczkowa nie przekracza 30 cm wysokości i szerokości.


Warto wiedzieć, że składa się z 30-80 liści, które symetrycznie się zmniejszają ku dołowi. Mają one od 20 do 40 cm długości i zakończone są czerwonawym kolcem. Po bokach także widoczne są kolce, żółtawe lub rdzawe.


Agawa ta zakwita kiedy osiągnie pełną dojrzałość, czyli po około 10 latach. Tak jak i pozostałe sukulenty należące do tej rodziny po przekwitnięciu obumiera. Tym samym należy zadbać o to, żeby nie zniknęła zupełnie z naszego domu, czyli ją stosunkowo wcześniej rozmnożyć (przez odrosty korzeniowe, wysiew nasion).


Agawa potatorum najlepiej rośnie w pełnym słońcu, w próchniczej, gliniastej, przepuszczalnej glebie, do tego z dodatkiem piasku lub żwiru. Wymaga nawożenia w okresie od kwietnia do września. Nie należy jej zbyt obficie podlewać, bowiem może to doprowadzić do zgnilizny korzeni oraz liści.


Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
agawa, agawa potatorum, kaktusy, kwiaty doniczkowe, snukulenty

Narzędzia wątku
Wygląd


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Agawa amerykańska Patrycja Kaktusy 0 03-09-2011 13:17
Agawa macroacantha Patrycja Kaktusy 0 03-09-2011 11:09
Agawa neomexicana Patrycja Kaktusy 0 03-07-2011 16:25
Agawa guiengola Patrycja Kaktusy 0 03-07-2011 15:22