Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie
Wróć   Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie > Kwiaty - ogród, dom, taras, balkon > Dom > Kaktusy

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 05-05-2011, 12:33   #1
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,215
Domyślnie Kaktusowate (kaktusy)
[foto]http://kaktusowo.republika.pl/zdjecia/kaktusy.jpg[/foto] Kaktusy to potoczna nazwa kaktusowatych (Cactaceae Juss.). Są to sukulenty łodygowe, których rodzina liczy sobie ponad 2 tys. gatunków i z roku na rok się powiększa. Dotarły one do Europy z kontynentów amerykańskich. Wpływ na ich rozprzestrzenianie się miał przede wszystkim człowiek a także migrujące ptaki.


W XIX wieku do Australii przywieziono wiele gatunków sukulentów z rodzaju opuncja. Chciano z nich tworzyć oryginalne żywopłoty. Miały dostarczać barwniki oraz jadalne owoce. Z upływem czasu stały się jednakże chwastami (bardzo szybko się rozprzestrzeniły - w roku 1900 we wschodniej Australii zajmowały teren około 40 000 km², zaś po 20 latach przekroczyły 240 000 km²).


Warto wiedzieć, że aby opanować rozrost populacji kaktusowatych, które rozrosły się na ogromną skalę sprowadzono owady, które żywią się opuncją. Wśród nich znalazły się między innymi czerwce i gąsienice ćmy Cactoblastis cactorum.


Kaktusy posiadają dość podobną budowę. Wszystkie bowiem magazynują wodę. Różnią się wielkością. Niektóre, takie jak na przykład karnegia olbrzymia dorastają nawet do osiemnastu metrów wysokości. Zazwyczaj gatunki o kulistych pędach nie przekraczają jednego metra wysokości.


Znaczna większość kaktusów posiada ciernie, długie lub krótkie, twarde, miękkie, w różnych kolorach. Pokrywają one gęsto rośliny, niekiedy występują nielicznie. Wszystko zależy od odmiany. Warto wiedzieć, że kaktusy mają charakterystyczny system korzeniowy. Korzenie potrafią wychwycić nawet niewielkie ilości wilgoci.


Liście u większości przedstawicieli uległy redukcji. Niewiele kaktusów może pochwalić się pięknymi kwiatami. Ale można spotkać okazy takie, które wykształciły kwiaty osiągające ponad 30 cm długości.


Kaktusy preferują rzadkie podlewanie, najlepiej wykonywać ten zabieg pielęgnacyjny kiedy podłoże będzie całkowicie wyschnięte. W przypadku stojącej wody może dojść do gnicia korzeni. Nalezy wiedzieć, że do podlewania kaktusów najlepsza jest woda destylowana, albo deszczówka.


Bardzo ważne jest także regularne zasilanie rośliny nawozem płynnym od maja do sierpnia. Kaktusowate najlepiej rosną w specjalnym podłożu, gotowe mieszanki można kupić w sklepach ogrodniczych. Kaktusowate lubią ciepło, nigdy nie będzie im za gorąco. Potrzebują dużo światła, muszą zajmować stanowisko jasne. Kaktusowate wymagają przesadzania średnio co dwa lata. Do tego zabiegu koniecznie należy zabezpieczyć dłonie, tak żeby się nie poranić.


Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
kaktusowate, kaktusy, kaktusy w domu, sukulenty

Narzędzia wątku
Wygląd


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
kaktusy szaste Pochwal się swoimi okazami (zdjęcia, filmiki) 7 11-26-2018 09:16
Jak przesadzać kaktusy? Patrycja Jak dbać o ogród...? 0 04-15-2011 10:19