Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie
Wróć   Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie > Kwiaty - ogród, dom, taras, balkon > Ogród > Mieczyki

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 08-14-2009, 12:36   #1
Ola
Junior Member
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Postów: 10
Domyślnie Mieczyki
Mieczyki – strzeliste kwiaty na letnich rabatkach
Mieczyk ogrodowy potocznie nazywany również gladiolą należy do rodziny kosaćcowatych, i występuje w ponad 250 gatunkach botanicznych. Większość gatunków wywodzi się z Afryki Południowej. Od początku XIX wieku zaczęto zajmować się tworzeniem nowych odmian. Przodkami współczesnych odmian jest siedem południowoafrykańskich gatunków mieczyka, lecz większość odmian wielokwiatowych wywodzi się od mieszańca międzygatunkowego wyhodowanego w Belgii (Gladiolus x gandavensis). W efekcie wieloletnich prac hodowlanych wytworzono ponad 10 tysięcy odmian mieczyków (wyhodowano odmiany o małych kwiatach i odmiany miniaturowe). Każdego roku powstają nowe odmiany, z kolei z różnych powodów część starych odmian przestaje być uprawiana.

Jak uprawiać mieczyki?
Mieczyki wymagają stanowiska słonecznego i zacisznego oraz żyznej próchniczej gleby, bogatej w składniki pokarmowe. Sadzimy je od połowy kwietnia do połowy maja, wkładając bulwy do ziemi na głębokość około 6-10 cm, w rozstawie 10- 20 cm (w zależności od wielkości bulwy).
Natomiast małe bulwki przybyszowe wysiewa się w płytkie rowki. W czasie wegetacji należy dbać o mieczyki, tzn. odchwaszczać je, dokarmiać i podlewać. Warto pamiętać, iż w czasie tworzenia kwiatostanów rośliny te są wrażliwe na niedobór wody. Nawożenie (nawozami wieloskładnikowymi) najlepiej jest przeprowadzić w trzech dawkach: pierwszy raz - kiedy roślina wytworzy 3-4 liście, drugi raz - wówczas kiedy między liśćmi wyczuwalny jest kwiatostan i trzeci raz - na początku kwitnienia. Podczas wegetacji należy usuwać nietypowe i chore rośliny. Mieczyki gatunków afrykańskich oraz pochodzące od nich odmiany nie są zimotrwałe, dlatego bulwy co roku na jesień należy wykopać (wyjątkiem są gatunki europejskie, które są rzadziej uprawiane). Bulwy powinny być wykopane około 3-4 tygodni po kwitnieniu, zwłaszcza kiedy roślina kwitnie w późniejszym terminie - ziemia jest wówczas zimna i wilgotna (takie warunki sprzyjają infekcjom chorobowym bulw). Po wykopaniu bulw z pędami (przycinamy pędy do wysokości 10 cm), podsuszamy je w ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu. Pędy usuwamy po kilku dniach (przez wykręcenie), a po 3-4 tygodniach czyścimy bulwy z resztek korzeni, ziemi i odpadających suchych łusek okrywających. Wówczas też oddzielamy bulwki przybyszowe, które możemy umieścić w otwartych papierowych torebkach, natomiast oczyszczone bulwy układamy w koszykach lub ażurowych skrzynkach. Tak przygotowane bulwy przez zimę przechowujemy w pomieszczeniu suchym i przewiewnym o temperaturze ok. 5°C.

Jak rozmnażać mieczyki?
Bulwy mieczyków są jednoroczne - bulwa mateczna posadzona wiosną podczas wegetacji ginie, a na jej miejsce tworzy się jedna lub dwie bulwy zastępcze oraz liczne bulwki przybyszowe (bulwa zastępcza jest zwykle większa od matecznej lub tych samych rozmiarów). Z dorodnych bulw matecznych powstaje nawet kilkaset bulwek przybyszowych, należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ rośliny kwitnące z takich bulwek otrzymamy dopiero po 2 lub nawet 3 latach uprawy.

Gatunki i odmiany
Prócz gatunków wywodzących się z Afryki (wraz z ich odmianami), istnieją gatunki azjatyckie i europejskie. W Polsce w naturalnych warunkach rosną dwa gatunki: mieczyk błotny (pod ochroną - jest to gat. wymierający) i mieczyk dachówkowaty (także pod ochroną - dawniej roślina pospolita, a obecnie rzadko spotykana).
Obecnie w ogrodach i w doniczkach sadzi się odmiany mieczyka ogrodowego. Wyhodowano liczne odmiany uprawne m. in. mieczyki białe: 'Opal', 'Polonez', 'Amsterdam'; żółte: 'Morning Gold', 'Denar'; pomarańczowe: 'Kaprys', 'Peter Pears'; czerwone: 'Oscar', 'Belladonna', 'Eurovision', 'Victor Borge'; fioletowe: 'Purple Flora', 'Black Velvet', 'Wind Song'; niebieskie: 'Blue Diamond', czy też odmiany o mieszanych kolorach, np. biało-czerwona 'Mary Housley', cytrynowozielona 'Green Star', biało-błękitna 'Jordan', różowo-biała 'Orlando', różowo-czerwona 'Wine and Roses'. Uprawia się również odmiany o dużych karbowanych kwiatach lub pierzasto powcinanych - określanych jako mieczyki egzotyczne (np. postrzępiona odmiana 'Delirium').

Mieczyki uprawia się zwykle na kwiaty cięte, choć też pięknie wyglądają posadzone wzdłuż domu czy ogrodzenia. Można z nich tworzyć urokliwe kompozycje łącząc je na rabatach z niskimi roślinami o drobnych kwiatach najlepiej w kontrastowych kolorach. Mieczyki do wazonu ścinamy wówczas, gdy pierwszy dolny kwiat zaczyna się otwierać - dzięki temu będziemy mogli cieszyć nimi oczy nawet do 3 tygodni.Ostatnio edytowane przez Patrycja ; 03-02-2010 o 13:23
Ola jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-02-2010, 13:25   #2
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,215
Domyślnie
Mieczyki kojarzą mi się w wiejskim ogrodem, który urządzony jest bardzo swobodnie, niczym w stylu angielskim. Mieczyki podczas kwitnienia wysuwają się na pierwszy plan. Wyglądają niesamowicie. W wazonie są ozdobą każdego pomieszczenia.

Ostatnio edytowane przez Patrycja ; 03-21-2012 o 10:07
Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-21-2012, 13:39   #3
Member
 
Zarejestrowany: Jan 2012
Postów: 82
Domyślnie
Tak tak zdecydowanie do ogrodu wiejskiego pasują, chociaż ja kiedyś w swoim tez miałam, obok malw uprawiałam i razem wyglądały zjawiskowo. Teraz moda na Mieczyki przestała trwać i zniknęły z mojego ogrodu.
Miniaturka załącznika (kliknij aby powiększyć)
mieczyki-bia-e-mieczyki.jpg   mieczyki-cudowny-mieczyk.jpg   mieczyki-mieczyk-w-ogrodzie.jpg   mieczyki-mieczyki.jpg  
Cebulka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
gladiole, mieczyk ogrodowy, mieczyki, uprawa mieczyków

Narzędzia wątku
Wygląd