Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie
Wróć   Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie > Porady > Pielęgnacja roślin ogrodowych

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 06-03-2011, 11:20   #1
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,215
Domyślnie Jak uprawiać pnące truskawki?
W każdym ogrodzie powinno znaleźć się miejsce na uprawę warzyw oraz owoców. Jeśli jednak nie jesteśmy miłośnikami zamieniania zielonego trawnika na ogródek warzywny, a jednak kusi nas, żeby od czasu do czasu zerwać pyszne owoce z prosto z drzewa czy krzaka powinniśmy spróbować uprawy truskawek pnących. Nie potrzeba na nie dużej ilości miejsca, a owoce pojawiają się w ogromnych ilościach.


Truskawki pnące dorastają niekiedy nawet do metra wysokości. Wszystko zależy od tego, jak zostaną poprowadzone. Jednakże najczęściej można spotkać byliny osiągające około 30 cm wysokości. Warto dodać, że truskawki te są samopylne.


Owoce pojawiają się przez cały sezon, mają około 5-6 cm. Owocowanie się powtarza. Nie różnią się niczym od tradycyjnie uprawianych truskawek. Wytwarzają one duża ilość rozłogów, dzięki czemu pną się ku górze. Można je również z powodzeniem uprawiać w donicach na tarasie czy balkonie, także tych wiszących.


Truskawki pnące wymagają stanowiska jasnego, słonecznego. Powinno być ono osłonięte od wiatru, zaciszne. Dobrze rosną w glebie bogatej w próchnicę oraz składniki odżywcze, przepuszczalnej. Nie lubią przesuszania, dlatego ważne jest regularne ich podlewanie.


Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy zaliczyć także nawożenie. Ważne jest także obrywanie kwiatów na wiosnę, dzięki czemu można liczyć na większe zbiory. Trzeba usuwać suche liście oraz spleśniałe owoce. Jeśli zamierzamy truskawki zatrzymać do kolejnego roku to powinniśmy obcinać pojawiające się młode pędy, które jedynie zabierają roślinie substancje odżywcze.


Można je z powodzeniem rozmnożyć przez rozłogi, które odcina się od dorosłych okazów. Owoce należy zbierać podczas dobrej pogody. W przypadku zbiorów w czasie deszczu można spodziewać się, że szybko zgniją. Do najbardziej znanych odmian truskawek pnących należą: Ostara, Selva, Rabunda, Repella i Albion.Ostatnio edytowane przez Patrycja ; 04-17-2012 o 12:23
Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-16-2012, 12:07   #2
Member
 
Zarejestrowany: Jan 2012
Postów: 59
Domyślnie
W tym roku na moim balkonie pojawią się truskawki pnące. Czytam właśnie o tych wszystkich odmianach i nie wiem na jaką się zdecydować. Ogólnie dowiedziałam się już, że właściwie nie ma czegoś takiego jak truskawki pnące, tyle tylko że są to truskawki, które charakteryzują się długimi odnogami, które samodzielnie należy przyczepić do podpory. Najważniejsze jednakże, że nadają się do sadzenia na balkonie, czyli będę mogła mieć swój własny ogródek owocowy Może nie będzie za wielki, jednakże zawsze to coś Musze być dobrej myśli, potrzebne są mi jedynie wskazówki od Was, jak uprawiać truskawki pnące, jakie truskawki pnące w ogóle kupić i posadzić, kiedy wynieść je na dwór i jak pielęgnować. Mam nadzieję, że dowiem się tego wszystkiego i będę się cieszyć zbiorami
Miniaturka załącznika (kliknij aby powiększyć)
jak-uprawiaae-pn-ce-truskawki-piekne-truskawki-pn-ce.jpg   jak-uprawiaae-pn-ce-truskawki-truskawka-pn-ca.jpg   jak-uprawiaae-pn-ce-truskawki-truskawka-wisz-ca.jpg   jak-uprawiaae-pn-ce-truskawki-truskawki-pn-ce.jpg  
RóżaKoszalin jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-17-2012, 11:03   #3
Member
 
Zarejestrowany: Jan 2012
Postów: 82
Domyślnie
Też kiedyś czytałam właśnie o tym, że coś takiego jak truskawki pnące nie istnieje, tylko mają one długie rozłogi, które ewentualnie można poprowadzić po jakiś podporach, czy też powiesić w doniczkach, wówczas będą to truskawki wiszące. Zawsze jakiś pomysł na to jest W każdym razie ja bym chciała mieć takie piękne truskawki ze zdjęć u siebie. Kiedy jest najlepszy czas, żeby je kupić i wsadzić do ogrodu?

Ostatnio edytowane przez Patrycja ; 04-17-2012 o 12:23
Cebulka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
nowe odmiany truskawek, pnące truskawki, uprawa truskawek

Narzędzia wątku
Wygląd


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Antraknoza truskawki Patrycja Choroby 2 09-27-2019 13:37
Szara pleśń truskawki Patrycja Choroby 1 09-11-2018 10:25
Chróścina jagodna - truskawki w domu? Patrycja Drzewko truskawkowe 3 04-18-2012 09:53
Jak uprawiać Kiwano? Patrycja Pielęgnacja roślin domowych 0 05-31-2011 15:02
Pora na truskawki! Patrycja Jak dbać o ogród...? 0 04-11-2011 10:07