Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie
Wróć   Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie > Porady > Pielęgnacja roślin ogrodowych

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 08-09-2011, 14:06   #1
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,215
Domyślnie Kokornak - jak go uprawiać?
[foto]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4f/Aristolochia_gigantea3.jpg/250px-Aristolochia_gigantea3.jpg[/foto] Kokornak dotarł do nas z tropików. Jest tym samym rośliną ciepłolubną, jednakże doskonale dostosował się do naszego klimatu. Co więcej z powodzeniem zimuje w glebie. To niezwykle istotna informacja, bowiem Kokornak jest pnączem, które osiąga znaczne rozmiary, nawet do 10 metrów. Przy czym rośnie dość szybko.


Ozdobę rośliny stanowią nie tyle kwiaty, co zielone liście w kształcie serc, które wyrastają naprzeciwlegle. Jesienią przebarwiają się one na żółto. Kwiaty można zaobserwować w maju. Są niezwykle charakterystyczne i dekoracyjne. Mogą mieć różne kolory, wszystko zależy od odmiany.

Najczęściej spotyka się fioletowe lub różowo-fioletowe okazy. Mają one od 2 do 10 cm. Kiedy przekwitną ich miejsce zajmują torebki z nasionami, które to same się wydostają na zewnątrz, kiedy torebki sa już dojrzałe.


Kokornak lubi miejsca półcieniste, a nawet cieniste. Źle rośnie w bezpośrednim słońcu. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, bogate w składniki odżywcze, do tego stale umiarkowanie wilgotne. wymaga solidnych podpór.

Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy podlewanie, nawożenie oraz przycinanie, które to spowoduje, że roślina zacznie się rozgałęziać i rozrastać. Można go z powodzeniem rozmnożyć przez wysiew nasion, odkłady oraz ukorzenienie młodych pędów. Rzadko atakują go zarówno szkodniki, jak i choroby. Jest dość odporny.


Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-17-2018, 16:11   #2
Junior Member
 
Zarejestrowany: May 2018
Postów: 9
Domyślnie
Sam bardzo chętnie bym się dowiedział
karolek221 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
kokornak, kwiaty ogrodowe, kwiaty ozdobne, ozdobne liście, pnącza

Narzędzia wątku
Wygląd