Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie
Wróć   Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie > Kwiaty - ogród, dom, taras, balkon > Ogród > Sprekelia

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 12-20-2010, 11:07   #1
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,215
Domyślnie Sprekelia
Sprekelia zaliczana jest do amarylkowatych. Dotarła do nas z Meksyku, Gwatemali. Bardzo często określana jest mianem lilii Azteków. Jest to niezwykle dekoracyjna roślina ogrodowa, która przed rozwinięciem liści wypuszcza z cebuli 2-3 pędy kwiatostanowe długości do około 30 cm, na których pojawiają się intensywnie czerwone kwiaty.


Kwiaty nadają się do cięcia, jednakże w wazonie utrzymują się krótko, chociaż roztaczają wokół siebie przyjemny, waniliowy zapach. Sprekelia może być sadzona pojedynczo, ale najbardziej dekoracyjnie wygląda w nasadzeniach grupowych.


Sprekelia w ogrodzie powinna zajmować miejsce jasne, słoneczne, cieple, najlepiej osłonięte od wiatru. Preferuje gleby żyzne, dość wilgotne, do tego bogate w składniki odżywcze.


Cebule sadzi się na przełomie kwietnia i maja na głębokości około 15 cm, w odstępach 15-25 cm. Należy przykryć je warstwą gleby (wystarczy około 3 cm).


Bardzo ważne jest nie tylko jej regularne podlewanie, ale i nawożenie. Niestety cebul;e wymagają zimowania w pomieszczeniu, co oznacza, że po przekwitnięciu kwiatów należy je wykopać, oczyścić, osuszyć i przechowywać w miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej 10 st. C.


Rozmnaża się ją przez podział cebul przybyszowych, albo wysiew nasion wprost do gruntu tuż po zbiorze. Cebule Sprekelii mogą być atakowane przez larwy muchówki.Ostatnio edytowane przez Patrycja ; 04-16-2012 o 08:45
Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
kwiaty ogrdoowe, kwiaty ozdobne, sprekelia

« - | - »
Narzędzia wątku
Wygląd