Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie
Wróć   Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie > Kwiaty - ogród, dom, taras, balkon > Dom > Storczyki

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 06-01-2011, 12:08   #1
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,215
Domyślnie Jak rozmnożyć storczyki?
Wprawny ogrodnik zawsze stara się powiększyć swoją kolekcję najpiękniejszych okazów. Powstaje pytanie czy może to uczynić także ze storczykami? Oczywiście, że tak. I wcale nie to aż takie trudne! Bo czym nie piękny jest moment, kiedy udaje się wyhodować nowe okazy z rośliny matecznej?


Storczyki można rozmnożyć na kilka sposobów. Niektóre z nich jednakże wymagają nie tylko wprawy, ale i specjalistycznego sprzętu, tym samym sa to metody, których nie może zastosować przeciętny miłośnik kwiatów.


Można chociażby rozmnożyć storczyki przez wysiew nasion, jednakże wymaga to dużo czasu, bowiem nie posiadają one tkanki odżywczej, a tym samym muszą żyć w symbiozie z innymi grzybami. Nasiona znajdują się w specjalnych torebkach nasiennych, w każdej jest około miliona nasion. Zanim otrzyma się nową roślinę tzreba wykonać wiele zabiegów związanych z przenoszeniem nasion na specjalne odżywki, a i tak nie można mieć pewności, że rozmnażanie dojdzie do skutku.


Rozmnażaniem tego typu zajmują się przede wszystkim wyspecjalizowani ogrodnicy i robią to najczęściej w laboratoriach. Jest ono bardzo kosztowne, dlatego też wykonuje się je zazwyczaj do określonego typu, odmiany storczyków.


Trudną metodą rozmnażania storczyków jest także korzystanie z pędy kwiatowego wraz z tkanką twórczą, czy też z wierzchołkiem korzenia. Umieszcza się ja w pożywce i umieszcza w specjalnym obracającym się urządzeniu. Powstałe w ten sposób nowe storczyki są identyczne jak roślina mateczna.


Najłatwiejszą metodą, najczęściej stosowaną przez mniej wprawnych ogrodników, w warunkach domowych jest rozmnażanie wegetatywne. Najmniej kłopotów sprawia podział storczyków sympodialnych, które wytwarzają tak zwane pseudobulwy, rozrastają sie za pomocą kłaczy.


Storczyki monopodialne, czyli z jedną nasadą można rozmnożyć przez pędy boczne, które łatwo zauważyć zarówno na bulwie jak i kwiatostanie. Niektóre rośliny same wytwarzają keiki, czyli młode rośliny, z których powstaje sadzonka. Po upływie kilku miesięcy można ją oddzielić od rośliny matecznej. Storczyki monopodialne można także rozmnażać przez sadzonki.Ostatnio edytowane przez Patrycja ; 02-27-2012 o 11:37
Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-27-2012, 14:30   #2
Member
 
Zarejestrowany: Jan 2012
Postów: 38
Domyślnie
Też się właśnie zastanawiałam jak rozmnożyć storczyki. Ten artykuł mi sporo wyjaśnił. Orchidee wręcz uwielbiam i polecam wszystkim. Storczyki królują na salonach od kilku lat i moim zdaniem jak najbardziej zasłużenie
Miniaturka załącznika (kliknij aby powiększyć)
jak-rozmno-yae-storczyki-jak-rozmna-aae-storczyki.jpg   jak-rozmno-yae-storczyki-piekny-storczyk.jpg   jak-rozmno-yae-storczyki-storczyk-orchidea-.jpg.jpg
Wyświetleń:	278
Rozmiar:	56.1 KB
ID:	613   jak-rozmno-yae-storczyki-storczyki.jpg  
Margaretka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-03-2017, 10:45   #3
Junior Member
 
Zarejestrowany: Dec 2016
Postów: 3
Domyślnie
Bardzo lubię storczyki a ich zaletą jest to że długo kwitną Mam trzy i praktycznie jak jeden przestaje to kwitnie następny i mogę się cieszyć ich widokiem.
danuta jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-20-2020, 13:31   #4
Junior Member
 
Zarejestrowany: Nov 2020
Postów: 2
Domyślnie
super post, w końcu trafiłam na konkretne informacje
lena jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
orchidea, orchidee, rozmnażanie kwiatów, rozmnażanie stroczyków, skutecznie rozmnażanie orchidei, stroczyki

Narzędzia wątku
Wygląd


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Jak rozmnożyć drzewa iglaste? Patrycja Jak dbać o ogród...? 1 03-13-2018 14:19
Jak podlewać storczyki? Patrycja Storczyki 0 06-01-2011 10:38