Przędziorek owocowiec
[foto]http://www.szkolkarstwo.pl/images/article/2002/06/324/sz3.jpg[/foto] Przędziorek owocowiec niewielki pajęczak, który przyczynia się do powstawania żółtych plamek na liściach. Z czasem łączą się one ze sobą powodując, że liście zupełnie żółkną, po czasie brązowieją, zasychają i w rezultacie opadają.
Ponadto zmniejsza się ilość pąków, tym samym i owoców będzie mniej. Przędziorek owocowiec atakuje drzewa i krzewy owocowe, zazwyczaj śliwy oraz jabłonie.
Przędziorek owocowiec jest na początku ciemnoczerwony, ma bardzo widoczne czerwone kropki. Jaja zimują na powierzchni kory, na gałęziach, liściach, w okolicach pączków. Larwy wylęgają się wczesną wiosną, kiedy to pąki śliwy czy jabłoni sa jeszcze białe. Swoje żerowanie rozpoczynają na młodych liściach.
Niestety w ciągu roku pojawia się kilka pokoleń przędziorka owocowca. Niestety choć najlepiej usuwać owego szkodnika za pomocą środków chemicznych (na przykład Promanal 60 EC, Talstar 100 EC.), nie poleca się tej metody, bowiem preparaty te niszczą inne, pożyteczne organizmy. Warto tym samym skorzystać z pomocy naturalnego wroga owego szkodnika, czyli dobroczynka gruszowego.
|