Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie
Wróć   Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie > SOS dla kwiatów > Szkodniki

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 02-11-2011, 14:26   #1
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,215
Domyślnie Toczyk gruszowiaczek
[foto]http://www.bayercropscience.pl/uimages/dom_ogrod/rosliny_uzytkowe/owoce/drzewa_owocowe/toczyk_gruszowiaczek.jpg[/foto] Toczyk gruszowiaczek jest szkodnikiem, który odpowiada za pojawianie się na liściach niewielkich plam koloru brązowego, które z czasem stają się większe, okrągłe i ciemnieją. Prowadzi to do opadania liści.


Toczyk gruszowiaczek atakuje jabłonie oraz grusze, a także inne gatunki drzew liściastych. Ten niewielki motyl, którego rozpiętość skrzydeł wynosi około 1 cm zimuje w postaci poczwarki pod korą drzew. Wylatuje dopiero wiosną, w fazie zielonego pąka jabłoni.


Samica składa małe, niewidoczne gołym okiem jaja. Z nich to wylęgają się gąsienice. Bardzo ważne jest niszczenie liści, na których widoczne jest minowanie przez owego szkodnika.


Jeśli Toczyk gruszowiaczek występuje naprawdę w większej ilości, należy zastosować opryski. Pierwsze jeszcze kiedy pąki są koloru różowego, następne kiedy już przestaną opadać, później w połowie lipca. Do oprysków można stosować preparaty takie jak chociażby Decis 2,5 EC, Talstar 100 EC.


Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd