Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie
Wróć   Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie > SOS dla kwiatów > Szkodniki

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 03-24-2011, 11:37   #1
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,215
Domyślnie Poskrzypka szparagowa
[foto]http://onephoto.net/uploads/f/fotomakro/1117912190_gal_66_poskrzypka_szparagowa2.jpg[/foto] Poskrzypka szparagowa to szkodnik, który atakuje jak sama nazwa wskazuje szparagi. Chrząszcz ten nagryza młode pędy, niszczy pąki kwiatowe. Należy on do rodziny stonkowatych. Jest to owad długości 6 mm. Ma niebieską pokrywę skrzydeł, boku koloru rdzawego z trzema parami żółtych plamek. Jego głowa i nogi są czarne.


Poskrzypka szparagowa składa jaja, które są wrzecionowate, koloru szarego. Larwy mają około 8 mm długości. Są one oliwkowo-szare, z czarną głową i czarnymi plamkami. Mają trzy pary nóg.


Poskrzypka szparagowa zimuje właściwie wszędzie - na obumarłych pędach, nieużytkach, ściółce. Samice składają jaja na naziemnych częściach roślin, a już do tygodnia czasu wylęgają się z nich larwy, które właśnie owymi nadziemnymi częściami roślin się żywią.


Larwy przepoczwarzają się w dojrzałe osobniki w glebie. Rozwój chrząszcza trwa do 4 tygodni. Jak pozbyć się owych szkodników? Otóż należy zacząć od wycinania i niszczenia łodyg, a następnie zastosować preparaty takie jak chociażby Metation E- 50, Owadofos płynny 50 czy Basudin 25 EC.


Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
poskrzypka szparagowa, szkodniki, szkodniki atakujące warzywa

Narzędzia wątku
Wygląd


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Fasola szparagowa Patrycja Warzywa 0 07-28-2010 14:53