Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie
Wróć   Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie > SOS dla kwiatów > Szkodniki

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 03-24-2011, 14:09   #1
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,215
Domyślnie Śmietka kapuściana
[foto]http://www.bayercropscience.pl/uimages/dom_ogrod/rosliny_uzytkowe/warzywa/kapustowate/smietka_kapusciana_owad.jpg[/foto] Śmietka kapuściana to szkodnik, który atakuje warzywa kapustne, czyli wczesne odmiany kapusty białej, włoskiej, pekińskiej, do tego kalafiory, brokuły. Larwy uszkadzają rośliny, pozbawiają je bocznych korzeni. Na korzeniu głównym widoczne są liczne wżery (płytkie korytarze). Warzywa zaatakowane przez owego szkodnika rosną bardzo słabo, często więdną lub po prostu zamierają.


Śmietka kapuściana to groźny szkodnik. Dorosły owad przypomina swoim wyglądem muchę. Niekiedy można go z nią pomylić. Jest koloru szarego, podczas gdy larwy są białe, do tego beznogie i mają około 8 mm długości.


Śmietka kapuściana zimuje w glebie. Samice wychodzą wiosną, żeby złożyć jaja w niedalekiej odległości od roślin. Larwy wylęgają się na przełomie maja i czerwca. Warto wiedzieć, że nie tak łatwo ustrzec się przez owym szkodnikiem, bowiem Śmietka kapuściana daje aż trzy pokolenia rocznie. A i tak najgroźniejsze jest to pierwsze.


Żeby zapobiec pojawianiu się tego szkodnika można podlewać rozsady Biczosem BR (2,3 razy co 7 dni). W razie zauważenia szkodników należy zastosować opryski chemiczne przy użyciu środków takich jak: Diazol 500 EW, Nomolt 150 SC.


Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-03-2019, 10:27   #2
Junior Member
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Postów: 1
Domyślnie
Trochę szkoda że nikt na ten moment nic nie skomentował.Wielka szkoda.

__________________________________________________ ___
autoserwisklakson
karol44389889 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
szkodnik, szkodnik uszkadzający warzywa, szkodniki w ogrodzie, śmietka kapuściana

Narzędzia wątku
Wygląd