Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie
Wróć   Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie > SOS dla kwiatów > Szkodniki

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 05-24-2011, 11:33   #1
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,215
Domyślnie Brudnica nieparka
[foto]http://foto.fishing.pl/var/foto/storage/images/kategorie/fauna_i_flora/brudnica_nieparka/170236-1-pol-PL/brudnica_nieparka_imagelarge.jpg[/foto] Brudnica nieparka potrafi spowodować spore szkody w uprawie drzew i krzewów owocowych. Szkodnik ten w postaci gąsienic, które z czasem przepoczwarzają się w duże motyle, żeruje na liściach. Co ciekawe jedna taka gąsienica w czasie rozwoju może zjeść kilkanaście liście. Niekiedy w wyniku żerowania większej ilości owych szkodników dochodzi do gołożerów.


Brudnica nieparka to nocny motyl sporej wielkości, który atakuje prócz drzew i krzewów owocowych także drzewa parkowe i leśne. Samice mają szare skrzydła i są większe od samca, który ma oliwkowobrązowe skrzydła.


Samice składają jaja, które wyglądają niczym poduszeczki pokryte włoskami. Zimują one na pniach i konarach drzew. Gąsienice są koloru brązowego, pokryte włoskami. Z drzewa na drzewo przenosi je wiatr, nawet na znaczne odległości.


Starsze gąsienice różnią się nieco od tych młodszych, bowiem są większe, grubsze i mają głowę koloru żółtego z dwiema plamkami. Gąsienice przepoczwarzają się w lipcu i jak już samice złożą jaja, giną.


Z Brudnicą nieparką można walczyć usuwając jej jaja, niszcząc gąsienice, jednakże najrozsądniej zastosować opryski chemiczne, szczególnie w przypadku zauważenia dużej ilości jaj. Można do tego celu wykorzystać środek o nazwie: Nomolt 150 SC.


Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
brudnica nieparka, szkodnik, szkodniki atakujące drzewa

Narzędzia wątku
Wygląd


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Brudnica mniszka Patrycja Szkodniki 0 01-18-2011 16:19