Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie
Wróć   Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie > SOS dla kwiatów > Szkodniki

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 05-24-2011, 12:58   #1
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,215
Domyślnie Zwójka sosnóweczka
[foto]http://www.michalski.bydgoszcz.pl/album/LEPIDOPTERA/Heterocera/Tortricidae/Rhyacionia%20buoliana/slides/IMG_4176.jpg[/foto] Zwójka sosnóweczka atakuje kilku a nawet kilkunastoletnie sosny górskie oraz kosodrzewiny. Powoduje, że wierzchołki pędów się zaginają, po czym zasychają. Szkodnik ten może spowodować duże straty w uprawie owych drzew.


Zwójka sosnóweczka to motyl, który zaczyna żerować na sosnach lub kosodrzewinach w maju. Gąsienice początkowo dążą chodniki w młodych pędach. Przemianę rozpoczynają w czerwcu i pod koniec miesiąca wylatują jako motyle, które następnie składają jaja.


Żeby pozbyć się owych szkodników z ogródka należy usunąć pędy, które zostały zaatakowane przez owe gąsienice. Najlepiej od razu je spalić, żeby nie mogły przedostać się na inne drzewa. Tym sposobem nie będzie możliwy wylot motyli i złożenie przez nie jaj. Oczywiście prócz tego warto mimo wszystko zastosować środki chemiczne. Albo rozpylić latem insektycydy kontaktowe, albo też rozwiesić pułapki feromonowe.


Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
szkodnik atakujący sosny, szkodniki, zwójka, zwójka sosnóweczka

Narzędzia wątku
Wygląd