Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie
Wróć   Forum kwiatowe, forum ogrodnicze, uprawa, opinie > SOS dla kwiatów > Szkodniki

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Linki sponsorowane


stare 07-04-2011, 13:01   #1
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 2,215
Domyślnie Borecznik rudy
[foto]http://images25.fotosik.pl/17/ba3f091646401556.jpg[/foto] Borecznik rudy to owad, który należy do rodziny borecznikowatych. Występuje on w lasach wyżynnych. Atakuje przede wszystkim sosny - górską oraz kosodrzewinę. nie omieszka zaatakować sosny pospolitej, czarnej, limby, wejmutki czy innych.


To larwy owego owada ogołacają sosny z igieł. Mogą odprowadzić do całkowitego ogołocenia, co w konsekwencji może doprowadzić do obumarcia sosny. Larwy wylęgają się wiosną. Żerują w grupach po kilka a nawet kilkanaście sztuk. Mają one około 2,5 cm długości. Są zazwyczaj koloru szarozielonego, mają jasny pasek na stronie grzbietowej i ciemniejsze smugi po bokach.


Niekiedy prócz igieł obgryzają także soczystą korę. Kiedy zakończą swój żer, a ma to miejsce pod koniec czerwca, zaszywają się w glebie. Tam przędą kokony. Przepoczwarzają się we wrześniu. Samice składają jaja na igłach.


Borecznika rudego można zwalczać niechemicznie poprzez zbieranie larw, usuwanie zaatakowanych przez nich igieł. Jednakże dla pewności i tak warto zastosować opryski chemiczne, przy użyciu chociażby takich preparatów jak: Fastac 100 EC lub Decis 2,5 EC.


Patrycja jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
borecznik rudy, szkodniki, szkodniki w ogrodzie

Narzędzia wątku
Wygląd